מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

השיא נשבר: 79% זכאים לבגרות

שם הכתב: יאיר אברהם

 

על-פי נתוני משרד החינוך, אחוז הזכאות לבגרות בנתניה עומד על 79%; גידול חד גם בשיעור התעודות העומדות בדרישות סף אקדמיות.

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, תקפה את התנהלות משרד החינוך, למרות ועל אף ההישג חסר התקדים של מערך החינוך בנתניה. על-פי נתונים שפרסם השבוע משרד החינוך עולה, כי חל גידול נוסף באחוז הזכאות לבגרות בנתניה והוא עומד כיום על 79%, עלייה של למעלה מ- 6% בהשוואה לשנת הלימודים הקודמת. מדובר בנתון מרשים במיוחד, המהווה עלייה נוספת ורצופה באחוז הזכאים במהלך השנים האחרונות.

נתון מעודד נוסף נוגע לשיעור התעודות, העומדות בדרישות סף אקדמיות, שעלה מ – 57.5% בתשע"ז ל – 64.5% בתשע"ח.

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, הביעה סיפוק מן הנתונים והערכה רבה לכל העושים במלאכה.  יחד עם זאת, מתחה ראש העיר ביקורת על משרד החינוך על פרסום הנתונים, ואף קבעה כי אינו לוקח בחשבון את השונות בין הישובים והערים במדינה ובהתאמה – את המאמץ הדיפרנציאלי הנדרש מכל ישוב, להגיע לתוצאות.

לעיתון השבוע בנתניה אמרה, כי  "משרד החינוך יוצר בפרסומי תוצאות הבגרות סגרגציה חברתית, כאשר הוא מפרסם אחוזי זכאות גבוהים לישוב שאין בו תיכון כלל ו/או כל תושביו נמנים עם האלפיון העליון. התנהלות זו של משרד החינוך מתעלמת לחלוטין מהשונות שקיימת במדינה, נותנת חיזוק לערים שלא קלטו עולים ואין בהן אוכלוסייה בעלת חתך סוציו-אקונומי נמוך".

האם לטעמך מדובר בהשוואה המעוותת את המציאות ואולי אף בחלוקת תקציבים ממשלתית לא נכונה?

"את הפרס הגדול צריכות לקבל ערים שהחתך הסוציו-אקונומי שלהן אינו גבוה, שקלטו עליה וחיבקו את החוליה החלשה שבחברה ויש להן יותר מתיכון אחד בישוב בלשון המעטה ולמרות זאת הצליחו – במשאבים עירוניים – להגיע להישגים מדהימים כפי שעשינו אנו. אני רוצה להודות למנכ"ל העירייה, לראש מינהל החינוך, טובה דולב, לגילת סיימון, מנהלת אגף העל יסודיים ולכל צוות מינהל החינוך ובעיקר למנהלים ולמורים היקרים שעושים עבודת קודש, מחבקים את כולם באהבה ומצליחים באופן יוצא מן הכלל להגיע להישגים אלו. אני גאה בתלמידי העיר על הצלחתם".

ראש מינהל החינוך, טובה דולב, הביעה אף היא סיפוק מן הנתונים וציינה כי ההישג הינו תוצאה של השקעת משאבים גדולה וכן התגייסות כוללת של מערכת החינוך בנתניה. דולב הודתה לראש העיר, התומכת ומלווה את החינוך בנתניה והוסיפה: "כל הכבוד לצוותים החינוכיים, למנהלים המצטיינים אשר לא מוותרים על אף תלמיד, למפקחי משרד החינוך השותפים, לעקיבא יצחקי, הממונה על החינוך, לגילת סיימון, מנהלת אגף העל יסודיים ולכל צוות מינהל החינוך. אליפות!"

במקביל הדגישה דולב כי ההישג מרשים במיוחד, לנוכח ההטרוגניות הרבה של אוכלוסיית התלמידים בנתניה ולנוכח הגידול במספר התלמידים החרדים, שאינם ניגשים לבגרות מסיבות אידיאולוגיות.

עוד ציינה דולב, כי אם לוקחים בחשבון את  אחוז הזכאות המשוקלל של בתי הספר העירוניים, מבלי לכלול  בתוכם את התלמידים החרדים שכאמור אינם ניגשים לבחינות הבגרות ומבלי לכלול את התלמידים שאינם לומדים בנתניה –  אחוז הזכאים גבוה הרבה יותר, כך שמדובר בהישג חסר תקדים.

"תמוה שמשרד החינוך בחר להציג מוסדות חינוך עם 100% זכאות, מבלי לציין שרובם אינם מוסדות חינוך שוויוניים, הטרוגניים, אלא מוסדות חינוך ממיינים!" הדגישה דולב והוסיפה: "אני גאה במיוחד בנתוני הנשירה הנמוכים בעיר נתניה (0.4% לעומת 12% בנתון הארצי) המעידים על כך שבתי הספר המקיפים והטכנולוגיים מהווים מענה משמעותי עבור תלמידי העיר. מבקשת לציין בהערכה ותודה את מחלקת ביקור סדיר בעיר והעומדת בראשה, הגב' יעל גרוס".

 

תגובת משרד החינוך לטענות ראה"ע פיירברג-איכר לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

 

צילום ארכיון רן אליהו

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *