מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

בין שונה לשווה

במהלך שיעורי העצמה שנה שעברה  החליטו החניכים להילחם בקו המפריד בין קבוצות שונות בחברה שלהם ולצאת בקמפיין חברתי יוצא דופן ולהילחם בגזענות. את הפרויקט הם פתחו יחד עם צוות המדריכים במרכז ויצאו בסלוגן שנקרא "ההבדל בין שונה לשווה זה רק קו ".

מטרת הקמפיין היא להפחית את הגזענות ולהעלות את המודעות שכולנו שווים בחברה ללא הבדל של צבע. לאור המקרים של ההסתה נגד קבוצות שונות בישראל החליטו התלמידים בצורה יצירתית ומיוחדת לקרוא להפסקת גל הגזענות.

במהלך פעילותם שתפו ברשתות החברתיות תמונות שלהם הצטלמנו וקיבלנו שלל תגובות חיוביות כלפי הקמפיין , אשר נתן לנו סיפוק ודחיפה להמשיך להשמיע את קולנו . רחל טגניה ומאור אדנה, חניכי עמותת חינוך לפסגות בנתניה ולומדים בבית ספר שז"ר בעיר מסבירים כיצד הפיקו את הפרוייקט "זה בא לידי ביטוי בכך ששמעו אותנו ויותר אנשים הכירו את הקמפיין ואת מטרתו. בית ספרנו שז"ר בנתניה יסודי היה מודע לקמפיין, ונתן לנו את האפשרות ואת הכלים להעביר מסר לילדי בית הספר על הסלוגן שלנו שהבדל בין שונה לשווה זה רק קו ושאין הבדל וכולנו שווים.לאחר מכן פרסם בית הספר באתר שלו את מהלך הקמפיין שבנינו ואפשר לעוד בתי ספר ותלמידים נוספים להכיר בסיסמא – שהבדל בין שונה לשווה זה רק קו. גם חינוך לפסגות פרסמה את הקמפיין ברשתות החברתיות והביאה לחשיפתו" מסבירה רחל. מאור ממשיך ומסביר על החזון שעומד לנגד עיניהם "להמשיך להיאבק בגזענות, ומטרתנו היא להפחית ככל שניתן את השוני בחברה ובכדי שלכל אדם ללא קשר לצבעו למינו יזכה לשוויוניות מוחלטת". בדיון הוועדה שהתקיימה אתמול (יום ג'), נתנה רשות הדיבור לילדים בלבד, להשמיע את כולם ולבקש מהכנסת לשנות דברים שמפריעים להם.

אורטל מספרת על המקרה שהכי זעזע אותה לאחרונה וגרם לה לרצות לפעול: "הדוגמא המובהקת לגזענות היתה המקרה הראשון שבו החייל דמסה פקדה אשר נתקל באלימות מצד שוטר יס"מ על רקע צבע עורו, אשר בעקבותיו החליטו בעדה האתיופית כולה שאין מנוס משתיקה והכאב הינו כאב קריטי אשר הוביל לגל מחאות ושלל זעקות ברחבי המדינה"

"כילד – התחושה איננה נעימה כלל" מסביר מאור "במיוחד כשאתה נמצא בחברה שהיא רב גונית ויש בה לא מעט צבעים ועדות שונים ועדיין לא יודעים להתייחס בכבוד ולהבין את השוני בין התרבויות".

"כולנו בתקווה שהגזענות תיפסק ואנשים יבינו כי אין שום הבדל בין צבע עורו של האדם , כי בסופו של יום כולנו שווים וכולנו נולדנו בצלם. הלוואי ונלמד להיות אנושיים, נלמד להבין את התרבות של השונה שממנה כל אחד מגיע ונוכל לחיות בשלום עם חברה בלי להתבייש בצבע עורנו. ולעולם לא נשכח שהבדל בין שונה לשווה זה רק קו" סיכמו השניים את נאומם בוועדה בקול בטוח.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *