מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

אצלם הסוללה לא נגמרת

שם הכתב: אפי ישראל

ביריד המחוזי לחקר מדע וטכנולוגיה שהתקיים השבוע בהרצליה, הציגו תלמידי בית ספר  "איתמר" את המצאתם – מגן ייחודי המאריך את חיי הסוללה של טלפון נייד. מדובר בבית הספר היסודי היחיד מנתניה שהשתתף ביריד זה, שהייחודיות הבית ספרית  שלו הינה "ק.ס.מ.י מדע והנדסה" (ק-קיימות, ס- סקרנות, מ-מצוינות, י-יזמות).

 

ד"ר אורנה חנס, מנהלת בית הספר:  "במסגרת התוכנית הייחודית שלנו, התלמידים לומדים ליזום ולחפש פתרונות לצרכים קיימים – בתהליך של חקר וחשיבה הנדסית עפ"י מודל התיכון ההנדסי. זהו מודל באמצעותו ניתן לפתור בעיות במגוון תחומים: לימודי, חברתי ואף עסקי. העבודה נעשית בדרך שיתופית של עבודה בצוות, כמקובל כיום בכל גוף עיסקי מצליח. התלמידים לומדים לחשוב ולעבוד בצוות בכל מקצועות הלימוד, מיומנויות הנרכשות בשיעורי כישורי חיים בכל הכיתות וזוכות לפיתוח מיוחד בקרב תלמידי תכנית "אמירים" – תכנית לפיתוח המצטיינים". תהליך זה מלווה ע"י יועצת ביה"ס יוני רוזנברג – ומיושם הן בקרב המורים והן בקרב התלמידים. יש לציין כי לפיתוח תחושת המסוגלות והעצמה אישית עברו התלמידים היזמים ולימדו את תלמידי ביה"ס על התהליך שעברו ועל ההמצאה שפיתחו."

ואיך הכל החל?

הכל התחיל כאשר אחד התלמידים ניסה להאריך את חיי הסוללה של המחשב הנייד שלו ע"י הנחת פיצה קפואה מתחתיו. מכאן, בתהליך של חקר ובדיקה בקרב תלמידי שכבת ה' ובליווי של רכזת מדע וטכנולוגיה, מלכה בליקוב ומהנדס אלקטרוניקה שהגיע בכל שבוע מחברת "ברודקום" – בדקו התלמידים מדוע במזג אויר קר, הסוללה של הטלפון החכם נגמרת מהר יותר מאשר במזג אויר חם.

ואכן התלמידים גילו בעצמם שהקור מגביר את צריכת האנרגיה של הטלפון החכם ולכן מקצר את חיי הסוללה, מה שהוכח גם במחקרים שהראו כי סוללת ליתיום מאבדת אנרגיה בצורה מוגברת כשהטמפרטורה צונחת. עובדה מעניינת: אצל נשים – שלרוב נושאות את המכשיר בתיק – הסוללה תיגמר מהר יותר מאשר אצל גברים – שלרוב נושאים את המכשיר בכיס – קרוב לגוף – מה ששומר על חומו.

במשך כ-6 חודשים עמלו התלמידים בתהליך של חקר מדעי המבוסס על סדרת ניסויים. הם בדקו השפעת טמפרטורות שונות (מ-0 עד 50 מעלות צלזיוס) על הסוללה של הטלפון ומצאו שבטמפרטורה גבוהה יותר חיי הסוללה מתארכים.

הם ביקשו לייצר מגן לטלפון שישמור על חומו ובדקו מגוון חומרים. לבסוף פיתחו מגן שעוביו 2 ס"מ העשוי מספוג קשיח מבפנים ופלסטיק מבחוץ- מגן שתורם להארכת חיי הסוללה ב-11% . למתעניינים: למגן יש תוספת גישה למצלמת הטלפון וגם למטען. לרמקול יש חורים שעוברים דרך המגן לטלפון.

המחקר נמצא עדיין בתהליך פיתוח והעבודה נמשכת.

יש לציין כי כ-50 עבודות הוצגו ביריד המדע והטכנולוגיה במחוז, כאשר תלמידי איתמר: סתיו עומריי, יהונתן אלחדד, ליאור חדד ודימה דריאבין הציגו את היוזמה שפיתחו עם ברק בעיניים ובהתלהבות שסחפה אחריה מבקרים רבים, לרבות מנהלת המחוז הגב' חיה שיטאי                שהתרשמה מאוד, שיבחה ופירגנה  והגב' גילה לאמי, המפקחת על הוראת המדע והטכנולוגיה במחוז תל-אביב.

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *