מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

3 תקלות נפוצות במזגנים

שם הכתב: מקאן אריקסון - מאמר פרסומי

קשה לשרוד את הקיץ הישראלי בלי מזגן תקין וכדאי להכיר מראש את התקלות הנפוצות. רגע לפני שאתם מזמינים טכנאי – הנה כמה בעיות שאולי תוכלו לפתור לבד

מזגן הוא בין מכשירי החשמל הנפוצים בישראל. קשה עד בלתי אפשרי לשרוד את הקיץ באזור שלנו בלי מזגן ואין פלא שהוא מהווה חלק בלתי נפרד מכל סביבת מגורים, עבודה ומרחב ציבורי. עם זאת, גם המזגן המשוכלל והחדש ביותר עלול לסבול מבעיות. יש למעשה לפחות 3 תקלות נפוצות במזגנים שכדאי להכיר לפני שהטמפרטורות עולות:

מזגן קופא

המזגן בבית או במשרד קופא משתי סיבות מרכזיות. הסיבה הראשונה היא פילטר מלוכלך שגורם להצטברות קרח, והסיבה השנייה היא מחסור בגז. בגלל שמחסור בגז יוסבר בסעיף הבא היות והוא מזוהה בעיקר עם מצב שבו המזגן מאוורר ולא מקרר, עדיף להתמקד במקרים שבהם הפילטר מלוכלך.

פילטר הוא הרשת שניתן לשלוף מהמזגן כדי לנקות אחת לכמה חודשים. התפקיד של הפילטר הוא להגן על מערכת המיזוג ולמנוע חדירת גורמים מזיקים. פילטרים מלוכלכים פוגעים אפוא בתפקוד המערכת וביעילותו. את הצורך בניקוי פילטרים ניתן לזהות עוד לפני שהמזגן קופא לפי התעבות מים. במקרים כאלה יש לשלוף את הפילטרים, לשטוף אותם מכל הלכלוך המצטבר ולהחזיר אותם רק לאחר שהם מתייבשים לחלוטין.

המזגן מאוורר ולא מקרר

הסיבה לכך שהמזגן לא מקרר ורק מוציא אוויר היא בדרך כלל מחסור בגז. בריחה של 10% גז בשנה נחשבת תקינה, כאשר מעבר לכך נדרש טיפול יסודי יותר בבעיה. מזגנים משתמשים בגז על מנת להמיר את כניסת האוויר הרגיל לאוויר קר ובלעדיו הם פשוט לא אפקטיביים. אם המזגן לא מקרר בכלל, יכול להיות שהתרמוסטט מכוון לטמפרטורה גבוהה מדי או שהוא נמצא במצב הפעלה של אוורור ולא של קור.

בנוסף, ירידה ברמת הקירור היא לא היחידה שמעידה על מחסור בגז. גם קיפאון בצנרת עלול כאמור להצביע על בעיה דומה ואפשר לבצע מדידת לחצים כדי לבדוק עד כמה התקלה חמורה. עם זאת, אפשר להתעודד בכך שמילוי גז עקב בריחה טבעית יחייב תיקון יחסית זול, מהיר וסביר בלבד.

נזילת מים

טפטוף של מים מהמזגן עלול להסב נזקים חמורים לציוד אישי, לרהיטים, לרכוש ולשאר מכשירי החשמל בבית או בסלון. הסיבה העיקרית לנזילת מים היא צינור ניקוז סתום. במקרה כזה ניתן לנסות לנשוף באופן עצמאי לתוך הצינור ולבדוק האם המים יוצאים מהצד השני. אם זה לא עוזר נדרש ניקיון יסודי יותר שמבוצע על ידי אנשי מקצוע.

לא מומלץ להחדיר ענפים לתוך הצינור כדי לנסות לנקות אותו ותמיד עדיף לנשוף פנימה מכיוון המזגן עצמו. בכל מקרה, אפשר לזהות את הבעיה לפי המים שנשארים באמבטיה של המזגן ומטפטפים לתוך הבית.

(קרדיט תמונה: https://pixabay.com/en/air-conditioner-ac-cool-cooling-1614698/)

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *