מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

שומרת הגבולות

ישי שומרת הגבולות

התצפיתנית שמשרתת בסמוך לגבול רצועת עזה הבחינה במספר מחבלים שתכננו לפגוע בכוחות צה"ל וסיכלה זאת. כעת היא מספרת על אותם רגעים ועל התפקיד המשמעותי אותו היא ממלאת בגאווה בשירות הצבאי".

ישי שומרת הגבולות 1

כשהתגייסה סמל לינוי בן יצחק, תושבת העיר נתניה, לתפקיד התצפיתנית בצה"ל, גם היא לא שיערה עד כמה הפעילות שלה בו תהיה משמעותית. העובדה שכל חייה גדלה בבית של אנשים ששירתו בעמדות חשובות ומשמעותיות בצבא, ההכשרה לתפקיד וגם ההקפדה של מפקדיה ושלה לשמור על ערנות במהלך המשמרות אותן היא וחברותיה מבצעות, הכינו אותה לרגע האחד בו היא הצילה ככל הנראה את חייהם של כוחות צה"ל בסמוך לגבול רצועת עזה. גם שעות רבות של שגרה, לפני ואחרי אותו מקרה, לא הצליחו להוציא אותה מריכוז, והודות לכך לינוי זכתה לשבחים רבים מצד הסובבים אותה.

"אני תצפיתנית במשך שנה וחצי מאז שהתגייסתי ולאחר ההכשרה שעברתי" מספרת לינוי על תפקידה בצבא, "אנחנו נמצאים באוגדה הצפונית של עזה במוצב יפתח והגזרה שלנו צופה לים במקום בו הייתה חדירה במבצע צוק איתן. קיבלתי את התפקיד הזה לאחר שהתגייסתי ומכיוון שרציתי עוד לפני זה תפקיד משמעותי בצה"ל אני מאוד שמחה שזה מה שאני עושה. רציתי לתרום ולעשות הכי טוב שאני יכולה ואני מרגישה שבתפקיד הזה אני עושה הרבה מאוד ותורמת באופן משמעותי".ישי שומרת גבולות 2

מאיפה מגיע הרצון הגדול לעשות משהו משמעותי בצבא?

"זה משהו שעוד קיבלתי מהמשפחה מילדות. אבא היה רופא צבאי במשך 17 שנים ושירת בקבע. הוא השתחרר בשנת 2009. גם אחי הגדול משרת בצבא במשך שש שנים. זה משהו משמעותי בבית אצלנו ולכן רציתי גם לעשות תפקיד כזה".

לפני כמה חודשים היית אחראית לסיכול ניסיון פיגוע. איך הצלחת לעשות את זה?

"זה היה בחודש ינואר האחרון. עליתי למשמרת קצת לפני הצהריים והיה לנו מודיעין על כמה אנשים שמתכננים לשים מטען ליד הגדר כדי לפגוע בכוחות צה"ל שהיו באותה נקודה באותו זמן. אז סרקתי את המסכים כדי לחפש את האנשים שמתנהגים מוזר וראיתי שלושה אנשים בקו החוף שמסתתרים מאחורי תלולית חול ומסתכלים לכיוון הכוחות שלנו. הם עשו שם כמה פעולות ודברים והבנו שאלה האנשים עליהם קיבלנו את המודיעין ושהם מתכננים לעשות משהו. באותו רגע, בתיאום עם המפקדים, הזמנו את הכוחות שהיו בים, אמרנו להם את הנקודה וסגרנו מעגל. ווידאנו שאלה אותם שלושה אנשים והם נשארו בקשר עין איתם וכך גם אני. לאחר מכן הזמנו את כוחות חיל האוויר לשם והם הפציצו אותם".

איך הייתם בטוחים שאלה באמת האנשים המדוברים שמתכננים לעשות משהו?

"ראינו את ההתנהגות שלהם. אנשים בשגרה באזור הזה לרוב עוסקים בחקלאות ולא מתעסקים בלהסתכל על הכוחות שלנו ולהסתתר. היה לנו את המודיעין והבנו שזה משהו לא שגרתי. בכל מקרה הכול נעשה בתיאום עם המפקדים ובשיקול הדעת שלהם. במקרה הזה לא היה קשה להבחין שמדובר בהתנהגות מוזרה ולא נורמטיבית ושאלה לא אנשים שנמצאים בשגרה".

איך הרגשת אחרי שהצלחת לסכל את הפיגוע?

"כשהייתי במשמרת לא כל כך הבנתי את המשמעות של זה ואת החשיבות. זה משהו שקרה באותה שנייה ואנחנו תמיד מוכנות לזה. הכול קרה דבר אחרי דבר ועשיתי את הדברים ולא חשבתי עליהם יותר מדי. רק כשירדתי מהמשמרת וראיתי את הפרסומים בתקשורת לגבי זה הפנמתי יותר מה קרה שם. שמחתי מאוד שהצלחנו לסכל ביחד את הניסיון הזה להפעיל את המטען ושלא הצליחו לפגוע בכוחות שלנו".

איך היו התגובות שקיבלת לאחר מכן?

"היו הרבה פרגונים והמון מחמאות. זה משהו קצת חריג וזה לא קורה כל שבוע אצלנו בגזרה. אז פרגנו מאוד גם המשפחה והחברים וגם החברות בחמ"ל שמבינות יותר מה החשיבות של זה".

הרבה מהמשמרות שלכן נעשות גם בלילה. עד כמה קשה לשמור על ערנות בתפקיד?

"אנחנו נמצאות חמש בנות במשמרת בלילה ויש לנו מפקדת אחת איתנו וכוננית אחת שעולה גם היא למשמרת אם צריך. יש לנו כל מיני משחקי חמ"ל, מותר לנו לשמוע קצת מוזיקה חלשה, מותר לנו לשתות קפה אם אנחנו מרגישות עייפות ולאכול ירקות מסוימים. המפקדות נמצאות איתנו ואנחנו מוצאות איך להעביר את הזמן. יכול להיות מאוד נחמד, אנחנו חברות כולנו וצוחקות ביחד, מספרות כל אחת מה היא עשתה בבית בסוף השבוע ומה היא מתכננת לעשות ויש אווירה טובה. אנחנו בסך הכול חמישים בנות במוצב ומאוד מחוברות אחת לשנייה. אנחנו ארבע בנות בחדר, אז יש את החברות לחדר גם ואנחנו קרובות מאוד".

את משתחררת בקרוב. עד כמה מוזר יהיה לעשות את המעבר לאזרחות?

"נשארו לי עוד שלושה חודשים עד לשחרור. זה באמת יהיה מוזר להשתחרר כי כרגע אני עוסקת כל הזמן בביטחון ונמצאת בבסיס יותר מאשר בבית. במשך שנתיים הבסיס היה כמו הבית בשבילי. זה מאוד כיף כי נתתי את השנתיים הכי משמעותיות שיכולתי ואני שמחה שזה מה שעשיתי בצבא. אך לאחר שאשתחרר אני רוצה להתחיל את האזרחות עם מבחן פסיכומטרי, לעבוד קצת, לטייל ולאחר מכן ללכת ללמוד משהו שיעניין אותי".

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408