מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מרים פיירברג בקריאה נגד משרד הבריאות: תשקלו שוב את ההוראה לפנות חלק מדיירי המרכז הרפואי הגריאטרי "דורות"

בהמשך למגיפת הקורונה ואיתו המחסור במיטות פנויות, הורה היום (יום ד') משרד הבריאות על פינוי 50 חולים סיעודיים ותשושי נפש מהמרכז הרפואי "דורות" בנתניה, וזאת על מנת לפנות מיטות לטיפול בחולי קורונה.

בעקבות הדברים כאמור, פנתה מרים פיירברג, ראשת העיר נתניה, במכתב חריג למשרד הבריאות ולעומד בראשה – השר יעקב ליצמן

להלן המכתב שנשלח למשרד הבריאות:

"הובאה לידיעתנו הוראת משרד הבריאות לפינוי 50 חולים סיעודיים ותשושי נפש מהמרכז הרפואי "דורות" בנתניה, וזאת על מנת לפנות מיטות לטיפול בחולי קורונה.

הריני להביע בפניכם את מחאתי כנגד הוראה זו, ולבקש כי תשקלו הוראה זו בשיקול נוסף.

מדובר באוכלוסייה של קשישים סיעודיים שחלקם גם תשושי נפש. כל מי שעוסק בגריאטריה או טיפל אי פעם בקרוב משפחה קשיש ו/או סיעודי, יודע שאחד הגורמים החשובים ביותר לשלוות נפשם ולאיכות חייהם הוא גורם הקביעות.

מתוך הפגנה שהתקיימה

מעבר מהמרכז הרפואי שאותו הם מכירים ובו הם שוהים אל מקום אחר, הוא כשלעצמו חוייה מטלטלת שעלולות להיות לה השלכות קשות ומרחיקות לכת על הקשישים הללו, כולל פגיעה ממשית בבריאותם ובוודאי בשלוות נפשם.

בנוסף – עצם פעולת ההעברה של הקשישים למקום אחר חושפת אותם להדבקה מקורונה, וזאת דוקא בתקופה שבה אנו מצווים לשמור על האזרחים הקשישים מכל משמר.

לא זו אף זו – ההוראה היא לפנות כ- 50 מיטות מתוך כ- 300. משמעות ההוראה היא, שבאותו מיתחם ישהו בצוותא חולי קורונה וקשישים, שהם האוכלוסייה הפגיעה ביותר מבחינת הדבקה בקורונה.

בכל הכבוד, נראה כי מצב זה הוא בלתי נסבל מבחינה בריאותית, וזאת בנוסף על הקושי העצום לקשישים הסיעודיים ותשושי הנפש בעצם ההכרח לשנות את המקום לו הם רגילים.

אני מודעת היטב למצב החירום שהמדינה ולמעשה העולם כולו שרויים בו, ולמאמצים העצומים המוקדשים על ידכם למציאת פתרונות לכל הבעיות הסבוכות שמצב חירום זה נושא בחובו.

כראש עיריית נתניה וכעובדת סוציאלית במקצועי ובנשמתי, אני מבקשת להיות פה לעשרות קשישים סיעודיים ותשושי נפש שאינם יכולים להביע בעצמם את האימה שההוראה שניתנה מעוררת בהם.

אבקשכם בכל לשון של בקשה לשוב ולשקול את ההוראה לפנות חלק מדיירי המרכז הרפואי הגריאטרי "דורות". יתכן וניתן למצוא פתרון אחר לשיכון חולי הקורונה, לא בתוך בית חולים גריאטרי ולא תוך כדי פינויים של קשישים מן המקום היחיד שאותו הם מכירים".

תגובה אחת

  • מירון גרומברג says:

    לפני מספר ימים פנו אלינו מטעם המרכז הגריאטרי “דורות“ והודיעו שיש החלטה להעביר את כל הדיירים במחלקה הסיעודית למוסד אחר לאור משבר הקורונה. חייבת לציין שקיבלתי את ההודעה בתדהמה. החלטה שכזו, אם תצא לפועל, הינה פגיעה אנושה באוכלוסיה הכי פגיעה וחלשה. אני עו“ס שעובדת עשרות שנים בדיוק עם האוכלוסיה הזו. ידוע שכל טלטלה או מעבר שלהם אפילו ממחלקה למחלקה עלול לפגוע קשות במצבם הכללי, לזרז את ההידרדרות בכיוון אחד – אל מותם. חמי, מתגורר במחלקה מספר שנים וזוכה לטיפול מסור מצוות שמכיר אותו. הוא בן 91, ניצול שואה שהתנער מהריסות חייו בשואה, עלה ארצה ועסק בבניין הארץ פשוטו כמשמעו: מהנדס בניין. כל דייר ודיירת במחלקה הם עולם ומלואו. עכשיו, בזיקנתם החולה, כשהם הכי זקוקים ליד מושטת ולחמלה, דווקא בשעה הזו מציע משרד הבריאות להעביר אותם למוסד אחר? אין חמלה? למה זקנים סיעודיים ותשושי נפש צריכים לשלם במחיר חייהם במשבר הקורונה? אסור לנגוע בהם! זו חובתנו המוסרית כלפי חסרי הישע שקולם לא נשמע. אנחנו כמשפחה מתנגדים בתוקף למעבר הזה ולשליחת יד לאוכלוסיה חסרת הישע הזו. יתכבד משרד הבריאות, ישב על המדוכה וימצא פתרונות אחרים בלי לפגוע בזקנים הכי נזקקים בשעה קשה זו.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *