מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פורום נתניה לנדל"ן

שם הכתב: הילה מלקי מסלטי

רואה את דירתו רק בחלומות. לשם כך התכנסו ביום שני האחרון במכללה האקדמית נתניה, בכירי ענף הנדל"ן לפורום בעל משמעות חשובה ביותר לעתידנו. במהלך היום דנו על הנושאים כגון: האם מסחר בשבת הוא בילוי או שעבוד? האם דור ה-Z יוכלו לרכוש דירות בעתיד? מהו שובר השוויון של שוק הנדל"ן בעשור האחרון? על חלומות ודירות מגה יוקרה בישראל ועוד נושאים מגוונים ומעניינים. הפורום נערך במעמד שר האוצר, מר משה כחלון, ראש העיר מרים פיירברג איכר ובכירי ענף הנדל"ן בישראל.

בפיהם היה מידע רב ונתונים שעשויים לשמש את כולנו. הבאנו עבורכם מספר ציטוטים בעלי ערך רב.  פורום נתניה לנדלן

פורום נתניה לנדל"ן התחלק למספר נושאים קריטיים כשבמהלך המושב הראשון,דנו המשתתפים בנושא העתידי "המהלכים הבאים בעולם הנדל"ן", בו התייחס אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון לתכנית מחיר למשתכן ואמר: "התחלנו לפני כשנה את פרויקט מחיר למשתכן וכעת זהו זמן טוב לעשות סיכום ביניים בכדי להבין את מצבנו.  "היכולת לצמצם את פער ההיצעים היא בתהליך ארוך ומורכב, הפתרון של שר האוצר ושר הבינוי הוא להגדיל את ההיצעים באמצעות הגדלה של כל שרשרת הייצור. לתת הרשאות נוספות, לאשר יותר קרקעות במוסדות התכנון ולשווק יותר את הדירות. ניהול מחיר למשתכן הוא מורכב, כמעט כל המכרזים של מחיר למשתכן מצליחים".

 

בהתייחס לסיכום 2016 ועתיד התכנית לשנת 2017 טען ארמוני: "עד סוף השנה נבצע הגרלות לכ-15,000 יחידות דיור עד סוף 2017 נבצע הגרלות ל30,000 יחידות דיור נוספות. רוצים לבצע הגרלות רבות ככל האפשר ובעלויות נמוכות ככל הניתן. אני אופטימי ואני חושב שאנחנו עושים דברים נכונים. ככל שמדינת ישראל תמשיך להשקיע בפיתוח וסבסוד נביא דירות נוספות לחסרי דיור ונשפיע על הענף והמשק".

 

 

עוד בהמשך הפורום, התקיים אף דיון בנושא הכה חשוב: יכולתו של דור ה-Z לרכוש דירה בישראל.

דניאלה פז, מנכ"ל פז כלכלה והנדסה דיברה על עבודה שנעשה ע"י חברת פז כלכלה והנדסה עבור מטה הדיור במשרד האוצר בנוגע לעלות דירה בישראל ומכך טענה: "עלות "ייצור" דירה הכפילה את עצמה במונחים ריאליים מ-800,000 ₪ ב-1990 ל-1.6 מיליון ₪ כיום. דור ה-z מונה כ-3 מיליון צעירים, בני נוער וילדים, משנת 2020 הם יצרכו 1.5 בתים. כיום נבנים בישראל רק כ-40,000 יחידות דיור בשנה״.

 

בתחזית עתידית למחירי הדירות בישראל התייחסה פז וטענה: ״מגמת מחירי הדירות שקיימת היום תשתנה ותתמתן. הכנסת טכנולוגיות ושימוש ביכולות מתקדמות יותר יכולות להביא להפחתה בעלויות הדירה בישראל. ישנה רגיעה בהכנסת תקנים המקלים על בירוקרטיה בנושאי בנייה״.

במענה לשאלה איך תאופיין דירה עתידית (2040)? טענה פז: ״הדירות יהיו קטנות יותר מאלו הקיימות היום ובבניינים גבוהים הרבה יותר ועדיין העלות תהיה נמוכה מזו שקיימת היום בשוק״.

 

שר האוצר משה כחלון הגיע לפורום בשעות הערב ובפיו אינפורמציות ושקיפות מלאה לכל נושא הנדל"ן, הרחבת הממשלה ותקציבים.

"נפגשתי עם רה"מ ושמחתי לשמוע ממנו שהמגיעים להרחבת הממשלה נמשכים, זה הזמן ואין זמן מתאים יותר מזה לממשלת אחדות, ממשלה רחבה. מנהיגים צריכים לקבל החלטות אמיצות גם כשקשה ולא רק כשקל, אני מצפה מהמנהיגים לקבל החלטות ולבוא לעם ישראל וציבור הבוחרים ולהגיד שקיבלו החלטה כי זה מה שהם מאמינים שטוב לעם ישראל. ממשלת אחדות פירושה יציבות, היציבות חיונית להמשך הרפורמות בבנקאות, להוזלת יוקר המחייה ולהצלחת הרפורמה בדיור".

 

שר האוצר הציג לראשונה את המספרים של תקציב 2017-2018 וטען כי "כמו כל תקציב, לכסף יש תכונה בולטת והוא תמיד חסר, חסר לנו כסף אבל אנחנו נתמודד עם זה באמצעות התייעלות וניהול נכון של התקציב. מי שחושב שלוחצים על כפתור וקורים ניסים ונפלאות טועה. גם בתקציב הקרוב אני מתכוון לעמוד על כך שיהיו תוספות משמעותיות של מיליארדי שקלים למשרדים האזרחיים, הפערים במדינת ישראל חייבים להצטמצם. כבר עכשיו אני יכול לספר לכם על התוספות התקציביות שסוכמו והוצגו לי היום: 2.5 מיליארד ₪ לבריאות (חיזוק הרפואה הציבורית בבתי החולים), כ-2.5 מיליארד ₪ לתחבורה (רכבות, כבישים, תחבורה ציבורית) וכמיליארד וחצי שקל לחינוך. המספרים האלו זה המינימום ולא המקסימום. אנחנו נכין חבילה רצינית לצמיחה ועידוד הייצוא, ואנחנו לא חוששים לחשוב על הורדת מיסוי בכדי לעודד צמיחה.

 

בנוגע ליוקר המחיה בשוק הדיור טען שר האוצר כחלון: "הספסרות בקרקעות המדינה מתקיימת כאן כבר 70 שנה על גבם של דורות של זוגות צעירים. כל שיווקי הקרקע שמבוצעים בחודשים אלה הם אך ורק במסגרת תכנית "מחיר למשתכן. נכון, הספקולנטים, הקבלנים, היזמים והבנקים לא אוהבים את התכנית. הם מנסים להערים קשיים בכל דרך. צריך להגיד את האמת, חוץ מהזוגות הצעירים כל הגורמים במשק רוצים שהתכנית תיכשל. אנחנו נמשיך עם התכנית הזאת ככל שיידרש, כבר שיווקנו כ-30 אלף דירות במסגר התכנית, נשווק עד סוף השנה 70,000 דירות בכל הארץ ונמשיך עם התכנית גם ב-2017 ו-2018. כולם יקבלו משכנתאות גם אם המדינה צריכה להתערב, אין לי טענות לבנקים הם איתנו בעניין הזה."

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *