מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

עליה תוך כדי ירידה/ פרשת לך לך

מוישה ואבריימי, שני יהודים טובים שהיגרו לפני המהפכה הקומוניסטית לניו יורק, יושבים ומשוחחים: הלוואי והיינו נשארים ברוסיה! לנין חולל מהפכה והפך את כולם לשווים! העשירים אולצו לחלק את כל הכסף שלהם לכל העניים, ואין עוד עניים!

מאת הרב נח סוליש, חב"ד נתניה

מציע מוישה: "למה שלא נחזור לרוסיה ונצטרף לחגיגה?"

עונה אבריימי: "אני בעד, אבל מה אם התעמולה הקפיטליסטית נכונה והחיים שם לא טובים? הם אומרים שתחת הקומוניזם יש מחסור אפילו בדברים בסיסיים?!".

משיב מוישה: "אני מוכן לנסוע ראשון, ואכתוב לך מה המצב, ואם המצב טוב תבוא גם אתה ונחיה שנינו תחת החבר לנין"… "אבל לפי התעמולה הקפיטליסטית יש גם צנזורה על המכתבים. אם זה נכון, איך תוכל לכתוב לי?", שואל אבריימי ומויישה משיב: "אני בכל מקרה יכתוב לך שהמצב מצוין. אבל אם אני אכתוב בעט בצבע כחול, זו האמת. ואם אכתוב בעט עם דיו אדומה- תדע שהכל שקר ואסור לך לנסוע לרוסיה.

השניים סיכמו, ומוישה יוצא לרוסיה. אחרי חודש אבריימי מקבל מכתב ממוישה. אבריימי כולו נרגש לגלות שהמכתב כתוב בדיו כחול!

וכך כותב לו מוישה: "אל תאמין לשום מילה של התעמולה הקפיטליסטית. הכל שקר! החיים תחת המשטר הקומוניסטי בהנהגת לנין ירום הודו, נפלאים ואין שום מחסור. הדבר היחיד שלא הצלחתי למצוא כאן הוא עט עם דיו אדום"…

לא רק מוישה ואבריימי חושבים ורוצים כל הזמן ללכת "קדימה" ולשפר את "מצבם"… גם בפרשת השבוע זה כך.

הדבר הראשון בו התורה מספרת לנו על היהודי הראשון, על אברהם אבינו, וזהו גם שמה של הפרשה "ויאמר ה' אל אברם, לך לך". ההוראה הנצחית הנלמדת מכאן הוא הציווי "לך-לך". יהודי נדרש תמיד להיות במצב של הליכה התקדמות והתעלות!

לכן, הציפייה שלנו שאחרי ששמה של הפרשה הוא לך-לך, וכידוע שמה של הפרשה מעיד על תוכנה, שנראה את אותה הליכה ועליה. אבל מיד אחרי הציווי, התורה מספרת ההיפך. הרעב בארץ מאלץ את אברהם לרדת למצרים עם שרה הנחטפת לבית פרעה. נכון שבפועל הקב"ה שמר והגן עליה שם, אבל עדיין קשה להגדיר את המהלכים הללו כעליה…

במבט שטחי אכן מדובר בירידה. אבל במבחן התוצאה, הירידה הזו הובילה לעלייה גדולה, גם רוחנית, וגם חומרית: "ויעל אברהם ממצרים… כבד מאוד במקנה בכסף ובזהב".

ומהו המסר: בעולם אין דרך ללא מכשולים. אנחנו יכולים לראות את המכשולים כמטרד, או לחילופין כאתגר שיחשל אותנו וממנו נצמח!

מוזמנים לעקוב אחר "חב"ד נתניה – הדף הרשמי" בפייסבוק

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *