מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

עובדות מעניינות על השפה האנגלית מרחבי העולם

שם הכתב: אריאל פרץ - מאמר פרסומי

השפה האנגלית היא השפה השלישית הנפוצה ביותר בעולם, אחרי מנדרינית וספרדית, ודוברים אותה כמעט מיליארד וחצי בני אדם ברחבי העולם. כותבים אותה באותיות לטיניות, כאשר המקור לשפה הוא באזור גרמניה והולנד. היא קרויה על שם שבט ה-Angles שהיגר לאנגליה והתפתחה על פני 1,400 שנה, החל מהמאה החמישית לספירה. האנגלית המודרנית שאנחנו מכירים כיום החלה להתפתח בסוף המאה ה-15, עם הגעת הדפוס ללונדון. המחזאי והמשורר האנגלי הידוע, וויליאם שייקספיר, חי בתקופה זו והמציא מילים חדשות שנמצאות בשימוש עד היום, כמו birthplace, blushing ועוד.

 

היום, האנגלית שולטת בשיח הבינלאומי, והיא השפה השלטת במדעים. שמונים אחוז מהידע המאוחסן במחשבים ברחבי העולם הינו באנגלית, כאשר להפיכת ארה"ב למעצמה גלובלית בהחלט יש חלק בכך. מעניין לציין שלארצות הברית אין שפה רשמית, גם לא האנגלית. בארה"ב עצמה ישנם 24 מבטאים שונים של אנגלית, בעוד ברחבי בריטניה, על שלוחותיה בעולם, יש לא פחות מ-56, ופרופסור היגינס מ"גבירתי הנאווה" מכיר את כולם (או כך, לפחות, הוא טוען במחזה הידוע).

מילים ואותיות באנגלית – לא מה שחשבתם

בהתפתחות לימודי אנגלית כשפה וכיוצרת תרבות לאורך הדורות נאספות אנקדוטות מעניינות מעבר לכל מה שאנו מכירים כחוקי תחביר ודקדוק. אספנו עבורכם מספר עובדות על השפה האנגלית שכנראה עדיין לא שמעתם עליהן:

  • במילה הארוכה ביותר באנגלית יש 45 אותיות! אם אתם סקרנים לדעת מהי המילה הזו, הרי שמדובר במילה pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, לא עלינו. אחרי הכל, מדובר בסוג של מחלת ריאות.
  • המשפט הקצר ביותר האפשרי באנגלית הינו “Go!”.
  • בכל שנה נוספות למילון אוקספורד בין אלף לאלפיים מילים לפחות, כמו המילה סלפי (selfie) המפורסמת, שכעת גם קיימת במילון. השפה האנגלית כל הזמן צומחת, אף על פי שהיא השפה היחידה בעולם המערבי שאין לה ארגון גג רשמי הממונה על התפתחותה.
  • האות בה מתחילות הכי הרבה מילים היא האות "S".
  • המילים העתיקות ביותר באנגלית שנמצאות בשימוש כיום הן I, you, who, mother, father, ashes, worm.
  • את האותיות “ough” ניתן להגות בשמונה דרכים שונות, כמו במילים: rough, dough, thought, though, plough, borough, slough, coughed.
  • האות E מהווה 11% מהשפה האנגלית כולה, כאשר 90% מהשפה האנגלית מתבסס על אלף מילים בלבד.
  • אם מעניין אתכם לדעת מהי המילה העתיקה ביותר שנמצאת עדיין בשימוש, הרי שזו עיירה – town.

השפה האנגלית כשפה שמחה וחיובית

השפה האנגלית נחשבת לאחת השפות השמחות ביותר בעולם, ולראייה, המילה happy נמצאת בשימוש פי שלושה מהמילה sad. יתר על כן, התואר הנפוץ ביותר בשימוש בה הינו good. מעניין לציין שהמילה להתראות – Goodbye, מקורה בביטוי אנגלי עתיק “GOD BE WITH YOU”.

עובדות מסקרנות על משפטים מיוחדים באנגלית

 במשפט הבא ישנן שבע דרכים שונות להגות את הצליל "ee": “He believed Caesar could see people seizing the seas”, ואם תבחנו היטב את האותיות במשפט הבא, תראו שלמעשה הוא מכיל את כל האותיות הקיימות בשפה האנגלית, ולכן הוא מהווה "פנגרמה" (משפט הכולל את כל האותיות באלפבית מסויים): “The quick brown fox jumps over the lazy dog”.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *