מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

סופרות בניחוח פרסי

סופרות בניחוח פרסי

השבוע התוודענו לקבוצת סופרות ילידות  איראן אשר  התארגנו לשם קידומן בכוחות עצמן והפצת תורתן בארץ הקודש. פגשנו את יוזמת הקבוצה , הסופרת פַּרי סָני אשר שני ספריה, תרנגול פרסי, ומכתבי אהבה מטהראן  התקבלו בברכה הן בקרב קוראים איראניים והן אצל ישראלים אוהבי ספרות אותנטי.

פרי סני ילידת איראן , ובוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים החלה את כתיבת ספרה הראשון תרנגול פרסי  עם יציאתה לגמלאות. לדבריה נופי ילדותה ודמויות המוכרות לה כיכבו בספר אך עלילת הספר היא פרי דמיונה.

 

איך הגעת לרעיון הקמת קבוצה מיוחדת שכזאת?

אני חברה באיגוד סופרים יהודיים  בארץ . רעיון המרכזי של להיות ביחד לשם עזרה הדדית, תמיכה, יעוץ והפריה ספרותית צמחה בי בביקורים  באגודת הסופרים. בנוסף התארחתי בערב שירה של משוררים איראניים אשר מתקיים מזה מספר שנים. לא אהבתי את העובדה שקוראים בשיריהם היו  משוררים גברים בלבד. ביקשתי להצטרף ולהביא משיריי אף אני, אך נתקלתי בסירוב ממשי.  כפי הידוע במקורות שלנו נאמר, ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש. אז הייתי האישה היוזמת.

לא הכרתי את כל הסופרות, פגשתי אותן בפייס בוק ופניתי אליהן. הפנייה התקבלה כמים צוננים לצמאות במדבר.

כמה סופרות אתן?

כעת אנחנו שמונה סופרות, לכן הסמל שלנו בנוי על  שמונה דמויות מסביב לעיגול הספר.

ספרי מעט על הסופרות…

הנשים אשר בקבוצה הן גברות משכילות, אשר בספריהן מצליחות להביא את הקורא למחוזות רחוקים באיראן, לספר על מקומות שאולי כבר אינם ולספר סיפורים מרתקים על העבר. יש בינינו הסופרת טליה אלעזר, עיוורת מלידה אשר עד גיל 13 לא למדה בבית ספר ועם עלייתה ארצה נקלטה במוסד לעיוורים, סיימה בהצלחה, התגברה על קשייה בלימודים באוניברסיטה והייתה למורה בבית ספר רגיל. ספרה    מבוך חיי  הוא ספר מרתק על חייה הבלתי אפשריים.

מי עוד?

אתי ציונית, מחברת הספר תפוח אדום, בשתי השפות , פרסית ועברית,  אסירת ציון איראנית אשר נכלאה  יחד עם בעלה בבתי סוהר בטהראן.

שני פראדיאן, כתבה את  מתחת לשטיח הפרסי, סיפור הבריחה מאיראן, ליזי אזולאי מחברת הנערה מעמק חונסאר, מחוז יפיפה באריאן אשר היה לי הכבוד להתארח בו ימים לא מעטים, נסרין נאמדאר מחברת מטבעות הזהב של צנובר חנום, סיפור מרתק של שלושה דורות בארצות שונות, רחל גבריאל מחברת ספר נסטרן, ספרה הרביעי עם עלילה קשה מאוד שאי אפשר להאמין, ויפה כנעני, מחברת אישה מורדת, סיפורה האישי אשר מרדה בחיי נישואין בלתי נסבלים, ויתרה על הכל ויצאה לחופשי עם ארבעה ילדים והצליחה בחייה.

כל אחת יכולה להיות בקבוצה שלכן?

קבענו כללים בסיסיים לחברות בקבוצה. הכלל הראשון הוא להיות בעל ספר אחד לפחות אשר יצא לאור והופץ ברבים.

מי תומך בכן?

אנחנו בשלבים התחלתיים עם רעיונות גדולים. ישנן קרנות  איראניות בארץ אשר הביעו את  רצונן לתמוך בנו. לא נתחבר לכל אחד.

מה התרומה שלכן לקהילה?

נפרוץ דרך לנשים כותבות, נלווה את הכותבות למגירה, נעזור להן להבין איך אפשר להוציא את ספרן לאור ולחסוך מהן את התלאות שעברנו אנחנו.

מה אפשר לאחל לכן?

אנחנו מקוות להרחיב את המעגל, למצוא נשים כותבות נוספות, להיפגש לשם עידונים ולהעלות את קרנינו מעלה ומעלה.

בהצלחה…

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים