מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

כתובה בנישואין – האם זה מחייב

שם הכתב: נמרוד דקר (מייג'ור בוסט) - מדור פרסומי 413391210

אחד הבסיסים עליהם עומד מוסד הנישואין היהודי זו כתובה. מסמך זה מהווה כמין התחייבות כלכלית של הגבר כלפי האישה, שהוא מתכוון לתמוך בה מבחינה כלכלית, לפרנס אותה ולהתייחס אליה בכבוד. הגבר יחתום עליה במעמד שני עדים לפני טקס הנישואין והוא יעניק את הכתובה לאישה במעמד החופה.

מטרת הכתובה היא להגן על זכויות האישה, מאחר וכך היא יכולה להיות בטוחה שלא משנה מה יקרה, גם אם יחליטו להתגרש, הרי שהגבר ישלם לה סכום כסף מסוים ובכך למעשה יבטיח לה יכולת קיום בכבוד.

כאן הרבה פעמים מוצאים את עצמם גברים בסוג של מלכוד שהם מכניסים את עצמם אליו. כתובה היא מסמך משפטי מחייב במדינת ישראל, גברים רבים אינם מתייחסים אליו ככזה ובעת מעמד חתימת הכתובה הם מציינים סכום גבוה מזה שהם יכולים לעצמם, אותו הם מתחייבים לשלם לאישה במידה ויחליטו להתגרש ממנה, זאת בשביל להרשים אותה. הבעיה היא, שאם אין סיבה אמיתית לגירושים, הם עלולים למצוא את עצמם משלמים את הסכום שנקבו בכתובה.

לכן חשוב מאוד שלא לציין מספרים שאינם אפשריים לתשלום, ויש להסתכל על הכתובה כמסמך משפטי אמיתי ומחייב, אחרת זו יכולה להיות בעיה מאוד גדולה כשעומדים מול בית הדין הרבני (בית הדין היחידי שיכול לדון בעניינים שקשורים לכתובה) ומבקשים להתגרש מהאישה. חשוב לומר, בית הדין הרבני לא יכול לפתור את הגבר מתשלום הסכום שכתוב בכתובה אלא אם מדובר בסכום שגבוה מאוד מיכולת ההשתכרות של הגבר באותה תקופה.

האם כל אחד יכול לכתוב כתובה משלו?

על פי היהודית האורתודוכסית, הכתובה היא מסמך שלא ניתן לשנות אותו אלא רק את הסכום שמצויין בו. הגבר כאמור צריך שיהיה כתוב בה סכום סביר עליו הוא יכול להתחייב, האישה לעומתו תעדיף שיהיה זה סכום גבוה ככל שניתן.

אם חותמים על הסכם ממון או הסכם טרום נישואים, הרי שהאישה צריך לדרוש שהכתובה תהיה מחוץ להסכם, אחרת הסכומים שיהיו כתובים באותו הסכם, עלולים שלא להיות תקפים בגלל מה שמצוין בכתובה. כמו כן צריך שיהיה מצויין בה, שלא כל התנהגות לא הולמת היא עילה לגירושין, שכן מדובר בפתח רחב מאוד שיכול להוביל לגירושים מסיבות שונות.

לעומת הגישה האורתודוכסית, הרי שבמקרים של נישואים בזרמים אחרים ביהדות, הרי שהכתובה כלל איננה כוללת סכומים ומספרים אלא היא מהווה יותר מסמך בו שני הצדדים מציינים את אהבתם והתחייבותם לנהוג אחד כלפי השני בכבוד ובאהבה. מדובר במסמך שמבטא יותר רעיון, חלום, ולכן הוא גם לא מחייב מבחינה משפטית.

במקרה של כתובה כזו, הרי ששני הצדדים חותמים עליה וכן שני עדים, אחד מכל צד. החתימה היא יותר אקט סמלי שמבשרת ששניהם מסכימים לנישואים וכן הם מתחייבים לקחת על עצמם שאת מה שהבטיחו בכתובה.

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *