מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

כיצד לממש זכויות רפואיות מול משרד הביטחון

שם הכותב: נמרוד דקר (מייג'ור בוסט) - מדור פרסומי 413391110 soldiers-army-basic-training-mud (1)

מדי שנה מוגשות למעלה מ-5000 תביעות מצד חיילים כנגד משרד הביטחון, על מנת שזה יכיר בפציעות, מחלות ונכויות שונות. תביעות אלו מוגשות הן על ידי חיילים בסדיר, מילואים וכן על ידי עובדים אזרחי צה"ל, כאשר את כולם מייצגים כמובן עורכי דין אשר מתמחים בתביעות נזיקין ורשלנות, בפרט תביעות כנגד משרד הביטחון.

כשמגישים תביעה נגד משרד הביטחון יש לכך מספר מטרות, הראשונה, קבלת פיצויים ממשרד הביטחון, מדובר על פיצויים כספיים על הנזק ובמקרה של חיילי מילואים גם פיצויים על אובדן ימי עבודה וכושר עבודה, בין אם מדובר בזמן מוגבל או לצמיתות.

המטרה השנייה היא קבלת אחוזי נכות והורדה בפרופיל. הרבה פעמים פציעה או מחלה במסגרת השירות הצבאי, מובילה לנכות ומן הסתם גם להורדת פרופיל. דרך תביעה שכזו ניתן להוכיח ולקבל הכשר לכך.

המטרה השלישית של תביעה נגד משרד הביטחון היא קבלת טיפול רפואי הולם. למעשה, הרבה פעמים זו המטרה ראשונה במעלה. מאחר וכל מי שנפצע בשירות הצבאי יכול לקבל טיפול ממשרד הביטחון רק בזמן השירות, לאחר שישתחרר הוא כבר לא יוכל לקבל טיפול כזה ויצטרך לדאוג לו בעצמו. תביעה כנגד משרד הביטחון מיועדת, בין השאר, לקבל טיפול רפואי מלא ממשרד הביטחון אחרת צריך לקוות שהטיפול יינתן על ידי קופת חולים.

כיצד מגישים תביעה כנגד משרד הביטחון

על מנת להגיש תביעה נגד משרד הביטחון, מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בנושא, הוא יגיש את התביעה, כשהוא מגובה בעדויות של רופאים מומחים, הן על מצבו של הלקוח שלו והן על כך שהבעיה נגרמה בעת השירות הצבאי. במקרים רבים, למשל כשמדובר במחלות או פציעות יש להוכיח קשר נסיבתי בין התפרצות המחלה או הסיבות שגרמו לפציעה לבין אירועים שהתרחשו בזמן השירות.

צריך לציין שזה נכון לא רק למקרים בזמן הווה אלא מעבר לכך, הדוגמא הבולטת היא חיילים שמתמודדים עם הלם קרב, דיכאון, חרדות ודוגמאות אחרות מתחום הנפש. לא פעם מדובר על מצבים שמתפרצים שנים רבות אחרי השירות הצבאי, ואז צריך להוכיח שאכן אירועים מסוימים בזמן השירות הם אלו שגרמו לכך.

במידה וקצין התגמולים של הצבא מחליט לדחות את התביעה, ניתן לערער על ההחלטה בפני וועדות שונות, כאשר אחת הוועדות שייכת לבית משפט השלום ובמקרה כזה הדיון הוא יותר אזרחי, מה שאומר שמדובר בדיון הרבה יותר פתוח ונוטה לרוב, לצד החייל יותר מאשר לצד הצבא.

בכל מקרה, בשביל להגיע מוכן למקרה, יש לשמור תיעוד של כל השתלשלות הפרשה וכן לגבות זאת בעדויות, הן של מומחים ואם אפשר גם של חיילים ששירתו עם החייל. כך הוא יוכל להוכיח שאכן נגרם לו נזק ועל הצבא לקבל את טענותיו ותביעתו כפי שהיא הוגשה מלכתחילה.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים