מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

"החלק המנטלי באמנויות לחימה הוא לפני הכול"

רק לפני כשלושה חודשים פתח איציק שיש מנתניה מועדון לאמנויות לחימה משלו במושב אודים. לפני מספר ימים, חזרו תלמידיו מאליפות הארץ בקראטה עם הישגים מרשימים וכעת מספר איציק על המפתחות להצלחה בתחומים ההולכים ומתפתחים של קראטה וג'יו ג'יטסו.

את הדרך שלו בתחום אמנויות הלחימה, החל איציק שיש עוד כשהיה בגיל 9. אז, בתור ילד, הוא הגיע עם הוריו למתנ"ס שליד מקום מגוריו, וחיפש לעצמו חוג חדש שיוכל ליהנות ממנו ולהתעניין בו. כשראה את האפשרות להצטרף לחוג הקראטה, הוא חשב שאולי זה יכול להיות כיוון טוב עבורו. משם, כפי שאיציק מגדיר זאת, הוא כבר התמכר לתחום. במשך 11 שנה הוא היה אלוף הארץ לקבוצת המשקל שלו, וגם כאשר עשה הפסקה מאמנויות לחימה ועבר להדריך גלישה, הוא אף פעם לא זנח אותן לחלוטין. לפני שנתיים, כשחזר לאמן קראטה וג'יו ג'יטסו, הוא כבר  עשה זאת כעצמאי ולפני כשלושה חודשים אף פתח מועדון משלו במושב אודים.

את ההישגים וההתקדמות של תלמידיו, אותם הוא כבר מאמן שנתיים, ניתן היה לראות באליפות הארצית האחרונה שנערכה באשדוד.ארבעה תלמידים מהמועדון של איציק השתתפו בה, כשגיא לביא ועמית בוקרה זכו במקום השלישי, כל אחד בקטגוריית המשקל שלו, וגם עדי בוארון ואייל רוגל הראו את היכולות שלהם במהלך התחרויות.

"בסך הכול יש לי במועדון שתי קבוצות וארבעים תלמידים" איציק מספר, "קבוצה אחת היא של תלמידים שמתאמנים זמן רב יותר אצלי והם במסגרת תחרותית של אמנויות לחימה. הקבוצה השנייה היא יותר של מתחילים או כאלה שלוקחים את זה ככלי להגנה עצמית או בשביל הכיף. הם רואים בתחילת הדרך את הקבוצה התחרותית וזה דוחף אותם כי הם רוצים להיות כמוהם".

עשית הפסקה מאמנויות הלחימה במשך שנים. איך חזרת לתחום?

"הייתה לי הפסקה שבמהלכה עשיתי דברים אחרים. הייתי מדריך גלישה במועדון סרף סנטר פולג, ודווקא שם פגשתי הרבה חבר'ה צעירים בגילאי 14-16. כשהם שמעו שאני עוסק באמנויות לחימה הם התעניינו ורצו מאוד לפתוח קבוצה. לא חשבתי שזה יהיה משהו רציני והייתי בטוח שכשהם יגיעו לשיעור ניסיון וישמעו מה דרוש בכדי לעסוק באמנויות לחימה, הם לא ימשיכו. אך להפתעתי הם הביעו עניין והיו אלה שדחפו אותי לפתוח קבוצה ובהמשך גם לפתוח מועדון. היה לי בסיס טוב של תלמידים ובזכותם פתחתי את המועדון באודים. גם מועדון הגלישה שבו הדרכתי, סרף סנטר פולג, פרגן לי מאוד ואפשר לי לקחת את התלמידים בו ולפתוח אותם לעוד סוג של ספורט".

למה כדאי לילדים היום להיכנס לתחום של אמנויות לחימה לדעתך?

"אמנויות לחימה חושפות אותך להרבה היבטים על עצמך ביום יום. אם זה ביטחון עצמי, אם פתיחות מבחינה חברתית, שיפור מבחינה פיזית. זה מקנה לך כלים כמו קואורדינציה, שווי משקל, חוסן גופני, ומעבר לכך אתה מתחיל להסתכל על הסביבה שלך בצורה אחרת. אמנויות לחימה זה לא לריב במכות, אלא זאת דרך חיים והסתכלות שונה. לכל ספורט יש את הקו שמנחה אותו וגם אצלנו יש הרבה ערכים של כבוד אחד כלפי השני, עזרה לזולת וקבלת האחר".

איך השפיע העיסוק באמנויות לחימה עליך בתור ילד?

"מבחינה חברתית זה מאוד השפיע עליי. זה לא שהייתי לא מקובל חברתית לפני זה, אך הייתי בחברה הרבה יותר מצומצמת. ברגע שאתה ספורטאי ומצליח בתחום שלך, אנשים הרבה יותר מודעים אליך. כשהתחלתי להתחרות בתור ילד, היו הרבה ילדים אחרים שהגיעו לצפות בתחרויות ולאחר מכן גם נרשמו לחוג אמנויות לחימה. ספורט הוא משהו מאוד דומיננטי בעיקר אצל בנים, וכשמישהו מצליח בזה אז מכירים אותו בשכבה. זה עזר לי מאוד מבחינת ביטחון עצמי ויצרתי לעצמי חברה גדולה ומגוונת יותר".

אמרת מקודם שהדרישות מהילדים באמנויות לחימה גבוהות מאוד. למה הכוונה?

"הדרישות הן מאוד קפדניות. זה הדבר הכי חשוב מבחינתי אחרי הלימודים. אז אם ילד מגיע להתאמן אצלי ויש לו מבחנים או בגרויות, ברור שהוא יכול להחסיר אימונים כי הלימודים קודמים לזה. אך מעבר ללימודים, אם מישהו לא מגיע לאימון, הוא צריך סיבה מוצדקת. אם הם רוצים לעשות דברים אחרים, כמו לשחק כדורגל או לגלוש, זה לא מגיע על חשבון אימונים. ככל שמתקדמים בזה, גם יש ביגוד מקצועי ועם הזמן הילד יכול להחליט אם הוא רוצה לקחת את זה לכיוון תחרותי".

יש גם משמעת בעניין של תזונה ואורח חיים עבור הילדים?

"אני לא תזונאי, אז אני לא יכול לתת להם עצות ממש ישירות של מה לאכול ומה לא. אך יש המלצות מסוימות מה לאכול ומאיזה דברים עדיף להימנע. אם רוצים תוצאות צריך לאכול מסודר. מגיעים אליי ילדים מכל מיני רקעים, והמטרה היא בעניין המשמעת הרבה פעמים לנסות ולכוון אותם לדרך טובה. למשל, יש הרבה ילדים בגיל הזה שמעשנים מתוך לחץ חברתי וכמובן שמעבר לעניין הבריאותי זה לא מסתדר עם אמנויות לחימה. אז אני, בתור המאמן שלהם, חושב שאני דמות שהיא מראה עבורם. אני שומר על אורח חיים בריא, לא מעשן ושותה רק בנסיבות מיוחדות. אני מנסה להקנות להם את אותם הרגלים, ובמסגרת השלוש פעמים בשבוע שהם נמצאים אצלי להרחיק אותם מדברים לא טובים".

עד כמה הצד המנטלי באמנויות לחימה הוא חזק?

"הוא מאוד חזק. החלק המנטלי באמנויות לחימה הוא לפני הכול. זה מה שהסברתי לתלמידים לפני התחרות האחרונה ולכן הגענו להישגים כאלה גבוהים. אלה תלמידים שהתחילו להתאמן בגיל מאוחר יחסית, ופגשו ביריבים מנוסים מהם. כשהם הגיעו לתחרות וראו את המתחרים עם חגורות מתקדמות משלהם, הם קצת נלחצו. אבל הסברתי להם שכשנכנסים לזירה הכוחות שווים ושזה לא משנה. מי שיהיה מפוקס יותר ולא יישבר תחת הלחץ שנמצא מסביב לזירה הוא יהיה מי שינצח את אותו הקרב. לכן היכולת המנטלית של התלמידים היא חשובה וצריך לדעת להשתמש בה בצורה נכונה".

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *