מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

האקתניה

שם הכתב: אפי ישראל

איך לשלב אזרחים ותיקים בשוק העבודה?

על שאלה זו דנו אזרחים ותיקים מנתניה, נציגי ציבור, נציגי המגזר הפרטי, קהילה עסקית, נציגי משרד הרווחה, משרד הכלכלה והמשרד לשוויון חברתי, במפגש ייחודי מסוגו ה"האקתניה" – האקתון בעל אוריינטציה חברתית לפיתוח מענים לשילוב אזרחים ותיקים בשוק העבודה שקיימה עיריית נתניה-מינהל הרווחה בניהול רותי גור, בשיתוף משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים והמשרד לשוויון חברתי.

האקתניה

יום מיוחד זה של סיעור מוחות וחשיבה משותפת התקיים ביום ראשון השבוע במתחם הפלנתניה בעיר, במהלכו דנו המשתתפים על פיתוח מענים חדשניים שהובילו למספר פתרונות מוצעים. המשתתפים התחלקו ל-10 קבוצות עבודה ולקראת סוף היום (בתום 10 שעות חשיבה) הציגה כל קבוצה את הפתרון שלה.

במהלך היום הגיעה ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, לברך את המשתתפים והודתה להם על החשיבה המשותפת למען האזרחים הוותיקים. כמו כן העניקה ד"ר אביטל לאופר חברת מועצת העיר ודיקן הפקולטה למדעי ההתנהגות במכללת נתניה, הרצאה מעשירה. עוד נכח חבר שופטים מכובד שכלל את איריס פלורנטין סמנכ"לית משרד הרווחה, ברכי דליצקי ראש אגף אזרחים ותיקים במשרד לשוויון חברתי, מנכ"ל העירייה אבי בן חמו, ד"ר אביבה קפלן מרצה במכללת נתניה ויוסי היימן מנכ"ל אשל ג'ויינט ישראל. חבר השופטים בחר  בקבוצה "מועצת זקני השבט" כקבוצה המנצחת.

 

קבוצת "מועצת זקני השבט" כללה את אריה נינו, עדי מידן, תמי דיסקין, יונה דורי, עינת איתין, מזל קטר צברי ודניאלה טייכנר, שהציגו את הצרכים והפתרון בשם "סבב"ה-סבא, סבתא במערכת הבית ספרית": "יש חוסר במאגר נגיש להורים לאתר סייע או סייעת אישי/ת לילדם". לדבריהם, "יש ליצור מאגר של אזרחים ותיקים המתאימים ומעוניינים לבצע את התפקיד בתשלום". לחברי הקבוצה יש גם רעיון לדרך פעולה אשר תלווה ע"י נציגי אזרחים ותיקים, נציג תעסוקה, נציגי מסגרות החינוך ונציגי מרכז הזדמנויות לתעסוקה במינהל הרווחה.

 

קבוצה זו, כאמור, הרשימה במיוחד את חבר השופטים אשר בחר בהם למקום הראשון. "אנשים ותיקים הם בעלי ניסיון, שעות גמישות, בעלי סבלנות, מחויבות לתפקיד ורצינות", הסבירו חברי הקבוצה הזוכה, "זוהי הזדמנות לחיבור בן דורי, והזדמנות לחדשנות שכן לא קיים מאגר כזה, המנגנונים והתקציבים קיימים ודרישות השוק קיימות, מדובר במימון מינימאלי על מנת לחבר את כל הגורמים".

הצעות הקבוצות ייבחנו ע"י הגורמים המקצועיים לבחינת יישום התכנית בעיר נתניה למען אזרחיה  הוותיקים.

 

ראש העיר מרים פיירברג-איכר: "אני גאה על קיום היום המיוחד במסגרתו חברו חמישה גופים יחד-עיריית נתניה, ג'ויינט ישראל, משרד הרווחה, המשרד לשוויון חברתי ומכללת נתניה, לשיתוף פעולה פורה ומעשיר במטרה לפתח מענים לשילוב אזרחים ותיקים בשוק העבודה. אני מודה לכל העוסקים במלאכה". פעילות זו של ה"האקתניה" הינה חלק ממגוון אירועים וכנסים שמקיימת עיריית נתניה לרגל חודש האזרח הוותיק במהלך החודשים נובמבר ודצמבר.

 

 

קצת נתונים-

-האזרחים הוותיקים מהווים כ-10% מאוכלוסיית מדינת ישראל, בשנת 2035 יהוו כ-14%.

-בנתניה כ-20% מהאוכלוסייה הם אזרחים ותיקים מתוכם כ-83% פעילים ומתפקדים. כ-97% מתגוררים בקהילה.

-בארה"ב בין הגילאים 65-69 כ-29% עובדים, בין הגילאים 70-74 כ-16% עובדים ומעל לגיל 75 כ-5% עובדים.

-בישראל מעל גיל הפנסיה עובדים 11% בלבד.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן