מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

איך להימנע מפגיעה על ידי וירוס כופר?

שם הכתב: נמרוד דקר - מדור פרסומי

אחת התופעות החדשות אשר מעסיקות לא מעט את חברות אבטחת סייבר בעולם, היא וירוס כופר. מדובר בתופעה שהחלה להתפרץ בשנים האחרונות, חברות ואנשים פרטיים רבים נפגעו ממנה. מדובר בתופעה שמשפיעה באופן ניכר על הכלכלה, גם אם אנחנו לא בהכרח מרגישים בכך באופן ישיר. החשש הוא שהתופעה תתרחב עם הזמן וייתכן מאוד שאם לא נמצא דרכים להתמודד איתה, הרי שהיא תשפיע בצורה הרבה יותר קשה על העולם בכלל ובפרט על הכלכלה.

הרעיון של וירוס כופר הוא מאוד פשוט, האקרים יוצרים וירוס, משתילים אותו באתרים, תוכנות או מסמכים מסוימים, ברגע שהמשתמש פותח אותם, מתגלה לו דרישת הכופר. עליו לשלם סכומים מסוימים אחרת האקרים יהרסו את המחשב ואת כל המידע המאוחסן עליו. ככל שחולף הזמן, הדרישות עולות והנזק שנגרם יכול להיות כבד יותר. התשלום אגב צריך להתבצע במטבע אלקטרוני, ביטקווין, על מנת שלא יהיה ניתן לזהות מי האקרים הפוגעים.

על מנת להימנע מוירוס כופר וכך לשמור על המידע העסקי והפרטי שמצוי במחשב יש לנקוט בשורה של צעדים. לשמחתנו, אף על פי שמדובר בתופעה חדשה יחסית (המקרה הראשון מוכר לנו משנת 2014) וכן תופעה מאוד קשה, הרי שחברות אבטחת סייבר, הצליחו לפתח שיטות שונות כיצד להתמודד עם הבעיה.

חשוב לומר מלבד אותן שיטות, גם עלינו מוטלת החובה לשמור על המידע העסקי ולנקוט משנה זהירות, למשל, לבצע גיבוי של החומרים במספר מקומות ולא במקום אחד, לא לפתוח תוכנות, אתרים וקבצים לא מוכרים, ורצוי באופן כללי, במחשבים עסקיים לבצע בדיקות וירוסים לעיתים קרובות יותר מאשר במחשב ביתי למשל ולוודא כל הזמן שהמערכת מאובטחת (ומן הסתם, לא לבצע פעולות שעלולות להיות מסוכנות למחשב).

כיצד נמנעים מוירוס כופר ומה עושים במידה ונדבקים

בשביל להימנע מוירוס כופר, יש לנקוט את הצעדים שציינו אך מעבר לכך, מומלץ מאוד לגבות את כל החומרים במספר מחשבים או כלי אחסון, כך גם אם האקרים יפגעו בקבצים שלכם, תוכלו עדיין לעבוד. הגיבוי צריך להיות בנפרד מהמחשב ואסור לחבר את כלי האחסון עליו בשום צורה שהיא.

אם אתם נבדקים בוירוס כופר, ההמלצות הן, לא לפתוח שום ספרייה חדשה במחשב, על מנת שהיא לא תוצפן באופן מיידי, לסגור את המחשב ולנתק את הכונן הקשיח ממנו. על מנת שתוכלו להמשיך לעבוד, רצוי לחבר את הכונן למחשב אחר ולהעתיק את הספריות ממנו אל המחשב.

רצוי מאוד לפרמט את הכונן נגוע ולבצע את כל ההתקנות של התוכנות מחדש, כמו כן, אתם יכולים לבצע שחזור של קבצים ישנים אל הכונן, כך תוכלו לפחות להשתמש בחלק מהקבצים שוב.

בכל מקרה, אם אתם מתמודדים עם וירוס כופר, ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע, גם אנשי אבטחת סייבר וגם טכנאי מחשב, כך תוכלו לפתור את הבעיה בצורה מקצועית ומהירה.

 

(קרדיט תמונה: https://pixabay.com/en/ransomware-cyber-crime-malware-2321110/)

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *