מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

איך להיות הורים טובים יותר?

שם הכתב: נמרוד דקר - Major Boost (מדור פרסומי) 36719655 - parenthood  domestic life and children upbringing. mother talking with son little sad boy isolated on white background

הורות לא מגיעה עם ספר הדרכה וכל אחד מאתנו צריך להשתמש באינטואיציה שלו כדי לחנך את הילדים טוב יותר. בנוסף, כדאי להכיר את הטכניקות הקיימות לשיפור רמת ההורות בהיבט הרגשי וההתנהגותי ולא להתבייש להתייעץ עם אנשי מקצוע

אף הורה לא מושלם וכל מי שמתכנן להביא ילד לעולם יודע שאין ספר הדרכה שבו הוא יכול להיעזר. מצד שני, כולנו רוצים להיות הורים טובים יותר ומשקיעים זמן, משאבים וכסף בניסיון לשפר את היחס לילדים.

הפתרון הוא להתמקד בשלושה היבטים מרכזיים וכמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של דילמה או התלבטות. בסופו של דבר, רוב הבעיות משותפות למשפחות בכל רחבי העולם ולכן הדרכת הורים היא חלק בלתי נפרד מהתהליך.

שיפור בהיבט החינוכי: הכל מתחיל בדוגמא אישית

שיפור בהיבט החינוכי צפוי להשפיע על כל שאר ההיבטים ולכן מומלץ להתחיל ממנו. ראשית, הורים צריכים לתת דוגמא אישית ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות. ילדים לומדים מההורים שלהם – זו עובדה בסיסית, ברורה, קריטית ואקוטית. אין לילדים אף דרך אחרת לדעת כיצד להתמודד עם בעיות ואיך להגיב.

מבחינת ההורים, היתרון הוא שקל מאוד לתת דוגמא אישית. החיסרון הוא שהילדים קולטים כל דבר קטן, ולכן יש לשמור על עקביות. ילדים צריכים להרגיש ביטחון והורים שמנסים לחנך אותם בדרך מסוימת בעוד הם בעצמם מתנהגים בצורה שונה לחלוטין לא ישיגו את המטרה.

שיפור בהיבט הרגשי: פתיחות לא באה על חשבון גבולות ברורים

מחקרים מראים שדווקא הורים מתקשים להביע רגש כלפי הילדים. הסיבה לכך היא ככל הנראה פחד של ההורים להיתפס כחלשים, או סוג של ריחוק שנתפס כאמצעי להקניית משמעת. הפתרון הוא לפעול בצורה הפוכה לחלוטין ולשמור על פתיחות.

הורים צריכים לעודד את הילדים לספר להם מה עובר עליהם, להיות קשובים ולעמוד לרשותם. פתיחות מעניקה לילדים תחושת ביטחון ומשפרת את הדימוי העצמי. מערכת יחסים פתוחה בין הורים לילדים לא באה על חשבון הצבת גבולות ברורים ואין סיבה לחשוש ממנה.

שיפור בהיבט ההתנהגותי: מערכת של גמול ועונש

ברמה הפרקטית, הורים טריים ואפילו הורים למספר ילדים מתקשים להתמודד בעיקר עם הנושא של שיפור בהיבט ההתנהגותי. הורים לא תמיד מצליחים להטמיע הרגלי התנהגות נכונים או רצויים בקרב הילדים, ומשם הדרך לתסכול הופכת להיות קצרה והרסנית.

שיפור בהיבט ההתנהגותי הוא פונקציה של גמול ועונש. הורים לא צריכים לפחד להשתמש בארגז הכלים שעומד לרשותם כדי להעניש ילד שלא מתנהג כפי שהם מצפים ממנו, אך במקביל הם צריכים גם להקפיד לתגמל אותו על התנהגות טובה.

זה עיקרון שעליו קל להצביע וקשה ליישם, בעיקר כי הוא מחייב מעורבות גבוהה ואינטליגנציה רגשית. מנגד, אפשר לראות את התועלת ממנו באופן מיידי ולקבל חיזוקים חיוביים.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408