מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

אזהרות ברכישת עסק

שם הכתב: עו"ד ונוטריון מימון דוד DSCN6769

מטרת מאמר זה הינה להציג  על קצה המזלג ממה עלינו להיזהר בהקשר לעובדי העסק שנרכש.

במקרים רבים, במיוחד בתקופה בה עסקים רבים אינם מצליחים לשרוד והם נרכשים על ידי אדם או גוף המעדיף להמשיך ולנהל עסק קיים במקום לבנותו מחדש.

רבים סבורים כי אין זה מעניינם מה היו חובותיו של המעביד הקודם לעובדיו או כי אין להם כל סיכון בהמשך העסקתם של העובדים אצל בעל העסק הקודם ואינם בוחנים כלל סוגיה זו ואף שמחים שעובד מנוסה בעסק ממשיך לעבוד אצלם.

גישתם ונוהגים של רוכשים אלה לוקה בנטילת חיוב כלכלי שעלול לגרום לקריסת העסק עוד בתחילת דרכו. הוראת סעיף 30(א) לחוק הגנת השכר קובעת כי המעסיק החדש של העסק אחראי לכל התחייבויותיו לשכר והתחייבויותיו לקופת הגמל/פנסיה של המעסיק הקודם ובפועל יהיה אחראי לתשלום פיצויי פיטורים.

אשר על כן, יש לבצע את הפעולות הבאות:

  1. יש לוודא כי כל העובדים פוטרו על ידי מעבידם הקודם וכי כל זכויותיהם מכל מין וסוג שולמו, ולחילופין לבדוק היטב את כל חובותיו של המעביד כלפי עובדיו ולדאוג לתשלומם או להפחית מסכום הרכישה סכומים אלה, כמו גם לדאוג לכך שכספים המהווים סכום לכיסוי פיצויי הפיטורים עבור תקופת עבודתו של העובד החדש אצל המעסיק הקודם יופקדו בקופת פיצויים לטובת תשלומם בעתיד.
  1. 2. לחילופין, ניתן למנוע או לצמצם הסיכון הנ"ל על ידי פיטורי העובדים על ידי המעסיק הקודם ותשלום פיצויי פיטורים על ידו כמו גם ביצוע תחשיב משוערך של חובותיו לעובדיו שיופקדו בנאמנות עד לביצוע הפרוצדורה הבאה שתמנע מהעובדים לתבוע את המעביד החדש על חובות המעסיק הקודם.

א. המעביד החדש, בתיאום עם המעביד הקודם ותוך הסדרת הנושא בהסכם הרכישה, יפרסם במקום העסק החדש ובעיתונות מודעה לפיה על כל עובד, שיש לו דרישה לתשלום מהמעביד הקודם, להגיש תביעות לתשלומים אלה תוך 3 חודשים.

ב. כל התביעות שיוגשו בתקופת שלשת החודשים יטופלו על דרך תשלום או הסדר פשרה עם העובד ורק לאחר שכל התביעות הוסדרו ניתן לשחרר את הכספים שהופקדו להבטחת תשלומים אלה.

ג. ככל שעובדים מסוימים אינם נכונים להגיע להסדר פשרה או סילוק תביעותיהם יש להותיר כספים בנאמנות שתבטיח את תביעתם, או את הסיכון הטמון בה.

  1. 3. בנוסף, על מנת להימנע מהסיכון של תשלום פיצויי פיטורים עבור תקופת העבר ניתן לבטל את הסיכון בתשלום פיצויי פיטורים על ידי המעסיק החדש על ידי מעבר למקום עבודה פיזי אחר.

סיכומו של דבר: בכל רכישת עסק קיים, מן הראוי על מנת למנוע סיכונים מיותרים, צריך הרוכש להיות מלווה בעורך דין הבקיא בדיני העבודה ולא רק בתחום המסחרי/אזרחי.

עו"ד ונוטריון מימון דוד
טלפון 09-8629592
פקס 09-8329166
אתר אינטרנט www.miminlaw.com

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408