מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ספר חדש לסופר החדרתי דניאל בלטה

ראש העיר צביקה גנדלמן בירך את הסופר החדרתי דניאל בלטה אשר הוציא את ספרו החדש "טביבן", המתאר את תולדות יהדות אתיופיה מהמאה ה-19 עד המאה ה-20.

בלטה הגיש לראש העיר עותק מספרו, והסביר כי "טביבן" (החכמים) נכתב ופורסם באמהרית,  ובקרוב עומד לצאת גם בתרגום לעברית.

הספר הוא פרי מחקר של שנים רבות, וייחודו בכך שזו הפעם הראשונה שמחקר כה מקיף מתפרסם מנקודת מבט מתוך הקהילה האתיופית, ולא נקודת מבט של חוקרים חיצוניים הכותבים על הקהילה.

הספר מתבסס על מסמכים, מכתבים, צילומים, ספרים עתיקים, ראיונות רבים ועוד, והוא מופץ בארץ ובחו"ל. את בלטה מרגשת במיוחד העובדה שאחד העיתונאים הידועים באתיופיה על הספר  בדף הפייסבוק שלו, ועורר בעקבות כך התעניינות רבה.

בשיחה שניהלו עדכן בלטה את גנדלמן כי בעוד מספר חודשים עומד לצאת ספר מחקר נוסף, "פצע פתוח", המתאר את מצב היהודים באתיופיה תחת בשלטון איטלקי ב-1936 עד 1940, ואשר אותו כתב בשיתוף ד"ר ווביט מנגסטו, בעצמה מרצה וכותבת על מורשת העדה.

דניאל בלטה, תושב חדרה, עלה לישראל דרך סודן בשנת 1984. הוא מרצה להיסטוריה של יהדות אתיופיה, איש חינוך וחוקר עצמאי, אשר בין היתר מספר את סיפורו וסיפור קהילת יהודי אתיופיה. בעקבות ספריו ומחקריו הוא מוזמן להרצאות בכל רחבי הארץ, לצד אנשי אקדמיה וחוקרים, ואף מציג תערוכות נודדות, הכוללות מידע רב, בכל רחבי הארץ.

"טביבן" הוא ספרו השביעי, ובעבר הוציא את הספרים: "ראש וראש" המתאר את השינויים שעברו יהודי אתיופיה במהלך השתלבותם בתרבות הישראלית; "המסע הנורא" שיצא לאור באמהרית; וסדרת הספרים "עשן ואמיץ" העוסקים בפתגמים אתיופיים וביאורם לקהל דובר עברית. על ספריו הקודמים ועל פועלו לקידום המורשת האתיופית זכה בלטה בפרס שרת החינוך.

ראש העיר ובלטה שוחחו, בין היתר, על מרכז המורשת יהדות אתיופיה שמקימה העירייה ועל חשיבותו של המרכז עבור הקהילה האתיופית. ראש העיר הביע תקווה שבמרכז המורשת יהיו עותקים מספריו של בלטה, ויסייעו להנחיל את המורשת והתרבות האתיופית לצעירי העדה ולכל תושבי חדרה.

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *