מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

נחנך גלעד להנצחת המלחין נחצ'ה היימן

הנצחה נחום היימן 6.9.17

במלאת שנה לפטירת המלחין נחצ'ה היימן חנכה עיריית חדרה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, גלעד להנצחתו בשפך נחל חדרה, עליו נכתב השיר "חופים" שהלחין למילים של נתן יונתן

 

במלאת שנה למותו של המלחין נחום היימן, נחנך גלעד להנצחתו בפארק נחל חדרה.

הטקס המרגש התקיים במעמד ראש העיר צביקה גנדלמן ובני משפחתו של נחום היימן ז"ל, ובהשתתפות סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי, חברי הנהלת העיר שי ברכה ובנצי נורדמן,  מנכ"ל "נחלים" החברה לפיתוח תיירות חדרה עו"ד מתניה כחלון, ממונה שיקום נחלים במשרד להגנת הסביבה איל יפה שגם הנחה את האירוע, ורבים ממוקירי זכרו של היימן ואוהבי הזמר העברי.

בתו של נחום היימן, הזמרת סי היימן סיפרה על פגישותיה עם ראש העיר צביקה גנדלמן ועם מנכ"ל "נחלים" מתניה כחלון כדי לקדם את ההנצחה. "הגעתי לפגוש את אנשי העירייה והחברה לתיירות, קבוצת אנשים שמורכבת כולה מלב אחד גדול. כשעמדתי ליד צביקה גנדלמן בלשכה, ויש לו כתפיים רחבות כאלו שאפשר לדמיין שניתן לשים את הראש כשקשה. הוא חיבק אותי ואמר, 'את מתגעגעת'?. אמרתי, 'כן. מאוד'. המחשבה שלנו הייתה שליד הסלע הזה דורות של תלמידים, ילדים, אנשים יעצרו וישמעו את הרוח שורקת את השיר חופים מבין הצינורות שעוצבו עם הסלע, וכך המנגינה תמשיך".

ראש העיר הודה לה על הדברים, ואמר כי הוא נרגש מאוד מקיומו של הטקס בחדרה, במקום המונצח בשירם של נתן יונתן ונחצ'ה היימן, וליד האנדרטה לזכרו של אבשלום פיינברג. "פארק נחל חדרה מלא חיים והפך לאתר בילוי פנאי, המבוקש הן בחדרה והן מחוצה לה. אנו מעירים את הפארק, ועמו את זכרם של אבשלום פיינברג שהינו אחד מסמלי המאבק על הקמת מדינת ישראל, ושל נחום היימן שהינו אחד מסמלי התרבות של המדינה. עשרות אלפי המבקרים בפארק יבטיחו כי זכרם ומורשתם יונחלו לדורות הבאים".

בטקס הודתה היימן בחום למשפחתו של נתן יונתן, ובהמשך ספדה לאביה וריגשה את הנוכחים. "עברה שנה מאז שאבא הלך לעולמו, והשאיר כל כך הרבה מנגינות, שמציירות את הארץ שלנו על כל צבעיה, נופיה, על מלחמותיה ואהבותיה, על החסר והקיים. היה לי חלום להעניק לאבא את הפינה הזו, הנקודה שהיא כמו מצבה חיה ונושמת ליצירותיו המדהימות. ידעתי שכאן, במקום שאפשר לנשום את המים ולהרגיש את העוצמות של הטבע, פה בדיוק היכן שנתן יונתן כתב ואבא הלחין את השיר המופלא 'חופים', צריך היות מוקם הסלע האדיר. אין לי די מילים להודות לכל העוסקים במלאכה. תודה היא לא מילה מספיק גדולה על מה שעשיתם והגשמתם ביום הזה".

את הטקס, שהופק על-ידי חברת "נחלים", הנחה אייל יפה מהמשרד להגנת הסביבה שסייע רבות בקידום הפרויקט.

סי היימן שרה משיריו של אביה, בליווי צליל בירן ואלעד שודלר. גם הזמרת חני ליבנה, שברפרטואר שלה שירים רבים שהלחין, שרה בטקס משיריו של נחצ'ה.

נחום היימן נחשב לאחד מגדולי המלחינים בזמר העברי, ואף זכה בפרס ישראל בשנת 2009. בין השירים שהלחין: מרדף, כמו צמח בר, חופים, שירים עד כאן, החול יזכור, עוד חוזר הניגון, ורבים אחרים. בנוסף הלחין מוסיקה גם לסרטי קולנוע ולסרטי טלוויזיה.

בין מאות השירים שהלחין והפכו נכסי צאן ברזל, הלחין היימן גם את השיר "חופים" למילים של המשורר נתן יונתן. השיר נכתב על נחל חדרה, בעקבות טיול של נתן יונתן באזור שפך נחל חדרה בשנת 1943, ולכן הוצב הגלעד בשפך הנחל, כיום פארק נחל חדרה.

בהלחנתו של היימן זכה השיר "חופים" לביצועים רבים והפך לאחת הקלאסיקות בישראל.

נחצ'ה היימן נפטר באוגוסט 2016, ובמלאת שנה למותו נחנך הגלעד לזכרו, שהוקם בשיתוף עיריית חדרה, "נחלים" החברה העירונית לפיתוח תיירות בחדרה, והמשרד להגנת הסביבה.

וכפי שסיכמה סי היימן: "ותבוא השמש ויבוא הסתיו, ויבוא הגשם ויבוא האביב. וזוגות של אוהבים אולי ישענו על הסלע הזה, וילדים ינוחו לידו כאשר יתעייפו מהמסע. והרוח תנגן, והלב ישיר ויזכור, שחופים הם לפעמים געגועים לנחל, אבל אצלי הם בעיקר געגועים לאבא שלי, נחצ'ה".

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים