מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

חייל דע זכויותיך

מנהלת מרכז הצעירים העירוני "טורבינה" בחדרה מזמינה חיילים משוחררים להגיע למרכז כדי להתעדכן בכל הזכויות והאפשרויות עומדות בפניהם.

לדברי מנהלת מרכז הצעירים "טורבינה", הדר מרום,  מידי שנה משתחררים בחדרה משירות צבאי ולאומי אזרחי למעלה מאלף צעירים. "השחרור משירות לאזרחות הוא צומת חשובה לקבלת החלטות בחיי הצעירים לטובת גיבוש החלטות חשובות שישפיעו על העתיד האישי והמקצועי שלהם", מסבירה מרום." היכרות עם הזכויות המגיעות להם מטעם הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון, וליווי אישי מקצועי בגובה העיניים, תורם משמעותית ליכולת של הצעירים להשתלב בהצלחה באזרחות בהיבטים של תעסוקה והשכלה. רובם של החיילים המשוחררים המגיעים אלינו לא השתתפו בסדנאות לקראת שחרור או כנסי שחרור, וכאשר הם כן לוקחים חלק בסדנאות קורה לעיתים קרובות שאינם זוכרים את המידע שהועבר בהן או שאינם יודעים כיצד ליישם אותו. ופה אנחנו נכנסים לתמונה".

על-פי חוק קליטת חיילים משוחררים, חייל משוחרר הוא מי שהשלים לפחות 12 חודשי שירות (או פחות מכך אם שוחרר מטעמי בריאות) בצה"ל, במשטרה, במג"ב, בשב"ס, או שירות מוכר אחר,  וכן בשירות אזרחי-לאומי, הזכאי על-פי החוק להטבות במשך 5 השנים הראשונות לשחרור.

רכזת חיילים משוחררים במרכז הצעירים מטעם הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון, אולה פרץ: "חלק גדול מהצעירים שמשתחררים משירות צבאי או לאומי מכירים רק חלק קטן מהזכויות שלהם, מענק השחרור, הפיקדון האישי, והאפשרות לקבל מענק עבודה נדרשת (מועדפת). בפגישות האישיות הם נחשפים להטבות נוספות, למשל אבחון תעסוקתי שמסייע מאוד בבחירת מסלול לימודים, אפשרויות מסובסדות להשלים 12 שנות לימוד וקורסי השלמה או שיפור בגרויות. בנוסף לכך, ישנם מגוון רחב של מלגות ללימודי תואר ראשון, סבסוד של 90 אחוז בלימודי הנדסאי, ולאחרונה גם נכנסה גם תוכנית השוברים".

תוכנית השוברים מופעלת על-ידי הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, באמצעות משרד הכלכלה, במטרה לסייע לממן את עלות ההכשרה הנדרשת לצורך רכישת מקצוע והשתלבות בהצלחה בשוק העבודה. באמצעות השוברים ניתן לקבל סבסוד בעשרות קורסים מקצועיים, למשל קורסי מזכירות רפואית והנהלת חשבונות, מדריך חדר כושר, חשמלאי מוסמך, טבחות, פיתוח תוכנה, גרפיקה ועוד עשרות רבות של קורסים במגוון ענפים.

לאחרונה גם הושקה תוכנית של צה"ל ומשרד הביטחון "ממדים ללימודים" לתואר אקדמי או מקצוע, והיא מיועדת בשלב זה ללוחמים ולחיילים בודדים, עולים חדשים, זכאי תשמ"ש הורים ובני מיעוטים שהתגייסו החל מיולי 2013 ושירתו שירות צבאי מלא ותקין.

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *