מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

התלמידים פועלים לשימור הטבע

תלמידי גבעת אולגה מקדמים את שימור אירוס הארגמן ביום שיא מיוחד שהתקיים בשטח בהשתתפות תלמידים מכל בתי הספר היסודיים בשכונה. זאת השנה החמישית בה מקיימים כל תלמידי ג' בשכונת גבעת אולגה פעילות לשימור אוצרות הטבע של השכונה, וביניהם אירוס הארגמן.

המיזם התקיים בברכת ועידוד ראש העיר צביקה גנדלמן ויו"ר הנהלת המתנ"ס אליהו בוסקילה. לשטח הגיעו מנהלת מתנ"ס גבעת אולגה סיגל סימאן וסגנית ראש העיר חדווה יחזקאלי אשר בירכה על היוזמה.

בשבוע שעבר יצאו כ-280 תלמידי ג' לסיור בעקבות פריחת אירוס הארגמן, אחד הפרחים הגדולים והמרשימים בארץ. הסיור, בהובלתם של אולה קורבנוב ואסף בן דוד, נערך במסגרת לימודי המדעים ולסיכום הלמידה על עולם הצומח, כחלק מתוכנית "עושים קסמ"ים בגבעת אולגה" – קהילה, סביבה, מדע וים.

עושים קסמ"ים בגבעת אולגה הינה תוכנית לחיזוק תחום המדעים והסביבה בבתי הספר חופים, גבעול, יבנה, השחף ושילה. התוכנית מובלת על ידי אגף החינוך בעיריית חדרה, מתנ"ס גבעת אולגה, משרד החינוך, הקרן לפיתוח חדרה , עמותת צימאון, ומתנדבים רבים מהשכונה ובשיתוף שותפים נוספים.

במסגרת הסיור התלמידים למדו על הצומח המקומי, הגיעו לתחנת הסבר אודות אירוס הארגמן והקשיבו להסבריו של אסף בן דוד, מסיירי החולות, על חיי הצמח ועל החשיבות הרבה לשימור סביבת מגוריו.

בין היתר למדו התלמידים כי כעת, כשהפריחה בשיאה, ניתן להריח את פריחת הרתמים ולראות פרחים בשלל צבעים, כולל כלניות, נוריות, רקפות, אלקנת הצבעים בצבע כחול בולט,  מרסיה בגוון סגלגל,  קורנית המקורקפת (מין מוגן) ואת מקור החסידה תמים (מין נדיר ביותר) . כמו כן שיחי אלת המסטיק, רותם המדבר עם ריחו המשכר והקידה השעירה הצובעת בצהוב זוהר את הגבעות.

לאחר מכן המשיכו התלמידים בטיול עד לתל גדור לתצפית על הים ומשם עברו לחורשת קדימה לסדנאות רוקחות מהטבע בהובלת הארומתרפיסטית אולה קורבנוב.

חלק מהכיתות לקחו חלק ביצירת ספסל תצפית מעוטר באבני פסיפס ומכסי בקבוקים בשיתוף פעולה עם האומנית המקומית אתי גדיש כחלק ממיזם שביל סובב חדרה.

בן דוד: "משנה לשנה אנו רואים כי הפעילות בשטח מניבה תוצאות. קבוצת החקר סיירי החולות שעוקבת אחרי האירוסים בחמש השנים האחרונות גילתה השנה כי המצב בגבעה במגמת עלייה. כולנו תקווה שהדור הבא יזכה לראות רצף פריחה של אירוס הארגמן מהעיר ועד לחוף הים".

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *