מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

גן מתבונן ומצלם

גן מתבונן ומצלם 31.5.18

בגני הילדים "סביון" ו"ארבל" התקיים פרויקט גן מצלם. לקראת סוף השנה הוצגו תערוכות צילומים מיצירותיהם של הילדים. 

גני הילדים "סביון" בשכונת האוצר ו"ארבל" בשכונת ניסן, שניהם גני חובה ממלכתיים, הציגו תערוכות של תוצרי פרויקט "גן מצלם".

פרויקט הצילום, כמו גם התערוכות, הינו פרי יוזמתן של הגננות שולה שלום והסייעת ענת אריה מגן "סביון", וסמדר נחום והסייעת פנינה עטרי מגן "ארבל".

הפרויקט נועד לפתח אצל הילדים מיומנויות חקר וגילוי לצד ביטוי אמנותי, והתערוכות מהוות פעילות שיא להצגת התוצרים בפני ההורים ואורחים נוספים.

בין המבקרים בתערוכה היו גם מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, מנהלת המחלקה לחינוך קדם יסודי גילה גואטה ועוזר ראש העיר גיורא שחר, שהביעו התפעלות לנוכח הצילומים האיכותיים.

בתחילת השנה רכש כל גן מצלמות דיגיטליות עבור הילדים והן הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי הגן. בתחילת התהליך הכירו הילדים את חלקי המצלמה ונקבעו יחד כללים לשימוש, כגון אין לצלם ילד אחר בלי הסכמתו, יש לכבד את בחירת נושאי הצילום של כל ילד, יש להחזיר את המצלמה למקומה ועוד.

מדי כמה ימים מצלמים שני ילדים בגן לאורך כל היום, ובסוף השבוע מקבלים את המצלמה לביתם, כך שההתנסות היא גם בגן וגם בבית. בנוסף, נפתח בגן "חדר חושך" שבו מתנסים הילדים בצילום בעזרת מקורות אור מלאכותיים לאחר שלמדו להכיר את השימוש בהם, ובמקורות אור טבעיים.

השימוש במצלמה מעודד את הגילוי והחקר, ומזמן אפשרויות בחירה לתיעוד והקפאת רגע משמעותי, השונה בעיני כל ילד ובכך המדגיש את ייחודו. בנוסף, התחום מזמן יצירת קשרים חברתיים חדשים ומאפשר למבוגרים לראות את העולם דרך עיני הילדים. פרויקט הצילום בגן כולל בתוכו גם עקרונות לפיתוח מיומנויות שונות כגון שיתוף, גמישות, ביטוי אישי, יצירתיות ועצמאות.

הילדים מצלמים ומתעדים תהליכים, ביקורים ופעילויות, וכל התמונות מועברות לתיקיות אישיות במחשב. תיקיות אלה נגישות לילדים שיכולים להתבונן בתמונות באופן חופשי.

כך לומדים הילדים להשתמש במושגים בסיסים מעולם הצילום ולהעביר אותם לתחומי חיים אחרים. ההתבוננות שלהם כיום על תמונה אינה מתייחסת רק לתוכן המצולם אלא גם לאספקטים כמו זווית הצילום, האור בתמונה, האם נעשה שימוש בזום וכדומה.

לדברי גואטה, המחלקה לחינוך קדם יסודי מלווה ותומכת בפרויקט הנפלא ומעודדת גנים אחרים ליזום וליצור למידה משמעותית וחשיבה מחוץ לקופסה.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408