מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

בשורה לחדרתים: מכרז לתחילת העבודות בארבע אגודות

כפי שהבטיח ראש העיר צביקה גנדלמן, עם תחילת שנת 2016 יוצא לדרך פרויקט ארבע אגודות המוכר לציבור כדרך יוליאנה.

השבוע פרסמה החברה הכלכלית חדרה מכרז פומבי לביצוע עבודות סלילה, תשתית ופיתוח בדרך ארבע אגודות, וכבר במהלך חודש מרץ יתקיים סיור קבלנים להצגת המתחם ותוכניות הפיתוח.

מדובר באחד מהפרויקטים החשובים מבחינת ויסות תנועתי ונגישות תחבורתית לחדרה. אף על פי שפרויקט ארבע אגודות ממוקם במזרח העיר, צפויה סלילתו להשליך מבחינה תחבורתית ולהקל על עומסי התנועה ברדיוס גדול הכולל גם על מרכז העיר.

היציאה לדרך התאפשרה לאחר שמשרד התחבורה אישר עקרונית השתתפות תקציבית בגובה של כ-70 אחוז במימון הפרויקט, שעלותו נאמדת ביותר מ-23 מיליון שקלים.

פרויקט דרך יוליאנה מתוכנן ליצור חיבור ישיר בין רחוב צה"ל (הכניסה המזרחית לעיר) לבין היציאה צפונה מחדרה, החיבור לכביש 65 ושכונת בית אליעזר. הכביש יחבר את שכונת בית אליעזר דרך אחוזת דניה עד לכיכר ברחוב צה"ל ויקל מאד את הנגישות למזרח העיר.

לדברי גנדלמן, מדובר בפרויקט תחבורתי חשוב ביותר לפיתוחה של העיר. הפרויקט יפתור בעיה תחבורתית שתאפשר חיבור ישיר של שכונות מזרח העיר צפונה, ויפחית את עומס התנועה בחיבור של ציר רחוב הנשיא עם רחוב צה"ל.

לפרויקט קדם תכנון מפורט שהגישו הצוותים המקצועיים בעיריית חדרה, וכן  בדיקה שערך משרד התחבורה להיתכנות וכדאיות כלכלית. בבדיקה של משרד התחבורה עלה כי בשכונת בית אליעזר מתגוררים כ-16 אחוז מכלל האוכלוסייה של חדרה, וכי החיבור הישיר יקטין את מרחקי וזמני הנסיעה משכונת בית אליעזר לדרך צה"ל, ובנוסף תקטין הסטת התנועה באופן משמעותי את נפחי התנועה באזור כיכר התשעה.

עוד העלתה הבדיקה כי הפרויקט יקצר את מרחק הנסיעה ביותר מחצי, וכי אחוז הנוסעים בדרך צה"ל אשר צפויים ליהנות מהפרויקט עשוי להגיע לכ-25 אחוז מכלל הנוסעים בדרך זו.

בנוסף יהווה הפרויקט אופציה נוספת לתנועה בכיוון צפון, כך שגם תושבי מרכז ודרום העיר יוכלו  לעקוף את כיכר התשעה ובכך גם להימנע מפקקים וגם להקל על נפח התנועה באזור הכיכר.

בבדיקה נבחן הפרויקט על-פי מספר תועלות כגון חיסכון בעלויות תפעול, חיסכון בזמן נסיעה, עלויות לעומת שיעורי תשואה, החזרי השקעה ועוד. מסקנות הבדיקה העלו כי לפרויקט דרך יוליאנה יתרונות תחבורתיים בולטים, ביניהם קיצור משמעותי במרחקי הנסיעה וזמני הנסיעה; הקטנת הגודש בשני צמתים של חיבור לדרך צה"ל; וכן תועלות בטיחותיות וסביבתיות נוספות. הניתוח הכלכלי מראה על תוצאות כלכליות טובות המצדיקות את ביצוע הפרויקט.

משהושלמו הבדיקות והשלב התכנוני, וכן האישור העקרוני להרשאה תקציבית, ניתן האות לתחילת הפרויקט שיכלול פיתוח וסלילת כבישים, עבודות ביוב, עבודות חשמל ותקשורת, גינון ועוד.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *